06 / 12 / 22

Wieczór wróżb

uczestnicy bawiący się na parkiecie

Andrzejki, wieczór wróżb przypadający w wigilię świętego Andrzeja, są okazją organizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Kiedyś wróżby andrzejkowe miały charakter matrymonialny i były przeznaczone wyłącznie dla panien. Odpowiednikiem tego święta dla kawalerów były Katarzynki. Wróżby odprawiano indywidualnie w celu zachowania tajemnicy, a z czasem przybrały one formę zbiorową. W obecnych czasach, zarówno Andrzejki jak i Katarzynki stały się formą zabawy zarówno dla dziewcząt jak i chłopców.

Andrzejki kończą zwykły okres w kalendarzu liturgicznym, a pierwsza niedziela po tym święcie jest pierwszą niedzielą adwentu, a więc czasu zakazanych zabaw i te tradycje podtrzymuje Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” organizując co roku wieczór wróżb, który spędzają w gronie swoich znajomych i przyjaciół. Ten jedyny wyjątkowy wieczór ma magiczną moc i właśnie w nią wprowadziła swoich gości Rada „Wielkopolan” podczas tegorocznego spotkania zatytułowanego „Zagubieni w czasie”. Na spotkanie przybyli zatem goście przebrani za postacie zarówno z przeszłości jak i przyszłości.

Dla gości spotkania andrzejkowego, poznańscy artyści przygotowali nie tylko liczne wyrocznie, ale także konkursy, w których wszyscy wykazać się mogli sprawności fizyczną oraz wiedzą historyczną, były konkursy taneczne i muzyczne. Dla wszystkich przygotowane były drobne upominki.

W tym roku w konkursie na najlepszy strój, wybieranym przez tancerzy „Wielkopolan” zwycięzcą została Pani przebrana za telefon stacjonarny oraz Pan w stroju wikinga.

Wróżbom, konkursom i zabawie nie było końca.

PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: