Historia
Zespół Folklorystyczny “Wielkopolanie” powstał w styczniu 1962 roku i działa w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Od 2000 roku Zespół współpracuje również z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Został powołany do kultywowania tradycji muzyczno-wokalnych swego regionu – Wielkopolski (tańce i przyśpiewki szamotulskie, biskupiańskie, z Dąbrówki Wlkp., Bambrów – mieszkańców dawnych wsi miasta Poznania). W ciągu wielu lat repertuar rozszerzył się i obecnie “Wielkopolanie” prezentują również tańce i przyśpiewki innych regionów kraju. Obok poloneza, mazura, krakowiaka, oberka i kujawiaka zespół przedstawia opracowania artystyczne przyśpiewek i tańców z dwunastu regionów naszego kraju.
Zespół Folklorystyczny “Wielkopolanie” prezentował folklor naszego kraju na 5 kontynentach w 66 państwach świata. Uczestniczył w wielu prestiżowych imprezach międzynarodowych między innymi w EXPO i Uniwersjadzie w Korei i na Królewskim Festiwalu Folklorystycznym w Jordanii. W swych 128 podróżach artystycznych okrążył 6 razy kulę ziemską. Ponad pięć tysięcy koncertów w Polsce i za granicą, wielomilionowa publiczność, występy i nagrania telewizyjne, radiowe, kaseta video z folklorem Wielkopolski pt.” Wiwatem po Wielkopolsce” oraz płyty DVD to krótka prezentacja działalności “Wielkopolan”.
Dzięki “żywym źródłom”, z których czerpie się materiały budujące program i repertuar “Wielkopolanie” zyskali miano Mecenasa Kultury Ludowej w Polsce.
Za działalność artystyczną Zespół otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, honorowy dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za upowszechnianie kultury polskiej za granicą, medal Towarzystwa “Polonii”, honorową odznakę za zasługi dla województwa wielkopolskiego, nagrodę miasta i województwa poznańskiego oraz liczne nagrody i wyróżnienia w przeglądach i festiwalach krajowych i zagranicznych.
W 2005 roku Zespół Folklorystyczny “Wielkopolanie” otrzymał
NAGRODĘ IM. OSKARA KOLBERGA “ZA ZASŁUGI DLA KULTURY LUDOWEJ” , a w 2010 roku nagrodę główną “ŁOWICKI PASIAK“.