06 / 11 / 22

Kozioł weselny w trasie!

Mężczyzna grający na koźle weselnym, w stroju ludowym.

Tegoroczny miesiąc październik mija pod egidą słonecznej pogody podczas której muzycy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” niestrudzenie działali w szkołach i przedszkolach całej Wielkopolski. Po raz kolejny odwiedzili szkoły i centra edukacyjne występując w ponad 50 koncertach poruszających zagadnienia tradycji Regionu Kozła.

Podczas koncertów dla szkół i przedszkoli ukazali piękno koźlarskich tradycji muzykowania. Autentyczne stroje i towarzyszący im instrument: kozioł biały (weselny) wzbudzały zachwyt od najmłodszych do najstarszych uczestników koncertu. Dzieci i młodzież mieli okazję nie tylko oglądać stroje, tańce i śpiewy ale mogli również zatańczyć i pobawić się wraz z tancerzami.

Artyści przeprowadzili wiele zajęć edukacyjnych obejmujących zagadnienia kultury regionalnej – omówili szczegóły strojów oraz opisali technikę gry na koźle białym. Nie zabrakło również nauki tańca. Dzięki takim działaniom, nieoczywiste i niezrozumiałe pojęcia stały się bliższe, a wiwaty, walcerki, polki i szocze dały się poznać kolejnym pokoleniom młodzieży.

Edukacyjne koncerty szkolne to pomysł na umożliwienie kontaktu z kulturą i sztuką młodej i najmłodszej publiczności. „Wielkopolanie” od wielu lat wyjeżdżają w trasy koncertowe, aby wychowywać dzieci i młodzież pośród wartości kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem tańca i muzyki ludowej. Koncert te są uzupełnienie szkolnych programów związanych z szeroko rozumianą kulturą.

Za przygotowanie trasy, kierownictwo Zespołu, składa serdeczne podziękowania agencji artystycznej Tutti Art. Katarzyna Wieczorek.

 

PZ

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: