Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

WRONKI 2018

Turnieje tańców polskich pod patronatem Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), odbywają się w różnych miejscowościach Polski, zazwyczaj raz w miesiącu. Pary, występujące w strojach wizytowych, rywalizują na parkiecie w takt polskich tańców narodowych (różnych w zależności od kategorii wiekowej) i poddane są ocenie komisji sędziowskiej. Tego typu turnieje stanowią piękną formę kultywowania polskich tradycji tanecznych.

Jedynym takim turniejem w województwie wielkopolskim jest Turniej Tańców Polskich o Wielkopolski Bat, który w tym roku obchodził swój V jubileusz.

20 października na Hali Sportowej przy Gimnazjum we Wronkach na parkiecie swój kunszt artystyczny zaprezentowało ponad 150 par, rywalizujących zarówno w kategorii tańców narodowych jak również regionalnych. Na parkiecie pojawiły się zespoły niemalże z całej Polski w tym paru z Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

„Wielkopolanie” rywalizowali zarówno podczas Turnieju Tańców Polskich oraz w Turnieju Regionalnym, w który to ukazywali piękno wielkopolskich tańców z regionu szamotulskiego.

Wśród Jury zasiedli: Jan Łosakiewicz (sędzia główny), Anna Gryszun (sędzia z Krakowa), Monika Hildebrandt (sędzia z Zamościa), Dariusz Skrzydlewski (sędzia konsultant z Warszawy), Ewa Miś-Krzemińska (sędzia z Nowej Rudy), rywalizacje podczas Turnieju Regionalnego oceniali Jan Łosakiewicz (sędzia główny), Jadwiga Banaś (sędzia z Poznania) oraz Piotr Kulka (sędzia z Poznania).

Tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” uklasyfikowali się bardzo wysoko zajmując:

w Turnieju Regionalnym:

1 miejsce w kategorii V Wojciech Frącek i Magdalena Zgoła
2 miejsce w kategorii V Mikołaj Szymański i Weronika Gramse
3 miejsce w kategorii V Tomasz Sabok-Rzepka i Agata Pospiech
6 miejsce w kategorii V Hubert Gramse i Nicol Krzyżanek
półfinał:
w kategorii V Daniel Powroziewicz i Zofia Bróździńska oraz Mikołaj Koczorowski i Oliwia Lorenz  

1 miejsce w kategorii IV Filip Laskowski i Maja Murmiłło
6 miejsce w kategorii IV Mateusz Luma i Anna Rzepnicka

w Turnieju Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat”

2 miejsce w kategorii VA  Tomasz Sabok-Rzepka i Weronika Lempe
2 miejsce w kategorii VB Mikołaj Szymański i Adrianna Szymaniak
4 miejsce w kategorii VB Hubert Gramse i Nicol Krzyżanek
6 miejsce w kategorii VB Mikołaj Sierpiński i Weronika Gramse

Turniej we Wronkach to prawdziwe święto ukazujące nie tylko piękno polskiej kultury ale także przyczynia się do ocalenia od zapomnienia tańców i tradycji wielkopolskich.

Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat” odbył się dzięki wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Wronki, a także za sprawą organizatorów: Stowarzyszenia Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor”, Wronieckiego Ośrodka Kultury, Wronieckiego Stowarzyszenia Kultury, Zespołu Folklorystycznego „Marynia” oraz Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF.

                                      PK