Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wigilia dla potrzebujących

na zdjęciu śpiewające dziewczęta w wiankach na głowie

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” od wielu lat wspiera akcje charytatywne niosące pomoc tym najbardziej potrzebującym. W tym roku dzięki współpracy z Stowarzyszeniem Zostań Gwiazdą Kabaretu przyłączyli się do akcji „Wigilia ze Smoleniem”..

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w kościele pw. Bożego Ciała, a następnie w pobliżu pomnika Bohdana Smolenia aktora, satyryka, artysty kabaretowego została zorganizowana wigilia dla potrzebujących. Posiłki podarowane przez ludzi dobrych serc, poznańskich restauratorów wydawane były przez jadłodajnie Caritas po wcześniejszym tradycyjnym podzieleniu się opłatkiem. Całej akcji towarzyszyły koncerty pastorałek oraz piosenek świątecznych w wykonaniu poznańskich chórów oraz Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. W programie artystycznym zespołu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu znalazły się pieśni bożonarodzeniowe z różnych regionów kraju. Największym zaskoczeniem były wielkopolskie pastorałki śpiewane przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów takich jak kozioł biały, dudy oraz skrzypce podwiązane.

Sympatycznym akcentem było ubranie pomnikowej postaci Bohdana Smolenia w czapkę i szal przygotowane przez Agnieszkę Litwin.

                                                                                                                        PK