20 / 08 / 18

WIELKOPOLANIE W RUMUNII

W dniach 2-6 sierpnia br. na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” wyjechał w swoją 114 podróż artystyczną, tym razem na Międzynarodowy Festiwal Folkloru ”CÂNTECELE MUNTILOR”  („Pieśni Gór”) do partnerskiego, dla Wielkopolski, okręgu Sibiu w Rumunii. „Wielkopolanie” wyjechali jako oficjalna delegacja Województwa Wielkopolskiego, której przewodził Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Krzysztof Grabowski.  Udział w niej wzięli także: radny Sejmiku Województwa Pan Mikołaj Grzyb, Wójt Pakosławia Pan Kazimierz Chudy, Burmistrz Stawiszyna Pani Justyna Urbaniak, przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania „Wrota Wielkopolski”, producenci Wielkopolskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, a także  przedstawiciele administracji regionalnej. Wizyta w Sibiu całej delegacji związana była z promocją kultury wielkopolskiej poprzez parady kostiumowe, koncerty folklorystyczne, warsztaty oraz tradycje kuchni regionalnej.

Oficjalna wizyta rozpoczęła się od spotkania w Bukareszcie z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii Panem Marcinem Wilczkiem, który poinformował gości z Wielkopolski o możliwościach i perspektywach rozwoju relacji polsko-rumuńskich, także w świetle zbliżającej się Prezydencji Rumunii w UE. Pan Marszałek Krzysztof Grabowski przedstawił historię rozwoju kontaktów z Partnerskim Okręgiem Sibiu, wskazując obszary priorytetowe i plany na najbliższą przyszłość.

Głównym celem wizyty w Okręgu Sibiu były spotkania merytoryczne z Przewodniczącą Okręgu Sibiu Panią Daniela Cîmpean oraz władzami Okręgu Sibiu i partnerami instytucjonalnymi, a także promocja województwa w związku z tegorocznym podpisaniem porozumienia o współpracy pomiędzy Wielkopolską a Okręgiem Sibiu w Rumunii. Wizyta zaplanowana została w trakcie międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego ”CÂNTECELE MUNTILOR”, podczas którego – m.in. obok gości ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Serbii, Rumunii – Polskę reprezentował Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”. „Wielkopolanie” uczestniczyli m.in. w paradzie zespołów, warsztatach tańca, bardzo dobrym koncercie galowym na scenie głównej (gdzie podbili serca rumuńskiej publiczności wykonując na finał rumuńską piosenkę „Hora de munte”) oraz podczas tzw. WIECZORU WIELKOPOLSKIEGO, który oficjalnie zakończył trwający festiwal. Podczas WIECZORU – promocja naszego regionu łączyła się nie tylko z występem „Wielkopolan”, ale także z promocją kultury i obrzędowości wielkopolskiej, kuchni wielkopolskiej na bazie produktów regionalnych oraz multimedialną prezentacją na temat naszego regionu. Wieczór, przygotowany przez Urząd Marszałkowski wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Wrota Wielkopolski” oraz producentami zrzeszonymi w Wielkopolskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego z okazji 10-lecia jej istnienia. Wśród blisko 200 uczestników Wieczoru znaleźli się włodarze Okręgu Sibiu, miasta Sibiu oraz innych miast i gmin naszego partnerskiego Okręgu; władze festiwalowe, posłowie do Parlamentu rumuńskiego, lokalni producenci i przedstawiciele życia społeczno-politycznego. Wśród gości zagranicznych były m.in. grupy z Kalifornii w USA, z Japonii, Rumunii oraz inni goście festiwalu.

Dla wszystkich uczestników „Wielkopolanie” przygotowali pokaz wielkopolskich tradycyjnych instrumentów ludowych min.: mazanek, sierszenek, dud, kozła weselnego, których nie tylko można było posłuchać ale także bawić się przy charakterystycznych dźwiękach Wielkopolski. Zebrani goście poznali także tańce i zabawy wielkopolskie i inny: Chusteczkowego, Ceglorza, Szmyta, Brzuchatego i inne. 

Ujmująca była serdeczność i gościnność gospodarzy z Sibiu, a także Przewodniczącej Okręgu Sibiu Pani Danieli Cîmpean, która pomimo rozlicznych obowiązków, znalazła czas by osobiście towarzyszyć delegacji wielkopolskiej w wielu punktach programu.

Przypomnijmy: Województwo Wielkopolskie oraz Okręg Sibiu w Rumunii są regionami partnerskimi od 22 maja 2018 roku.

                                                                                                                                                     AM

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: