Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Święto bamberskie

na zdjęciu czterech muzyków ubranych w stroje regionalne grających na scenie

W dniach 7-8 sierpnia w Poznaniu odbyło się Święto bamberskie, corocznie organizowane przez Towarzystwo Bambrów Poznańskich dla upamiętnienia rocznicy podpisania pierwszego kontraktu między miastem a przybyłymi z Bambergu osadnikami.

W tym roku po raz pierwszy na poznańskich scenach wystąpił Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” promując folklor nie tylko poznański ale również innych regionów Polski.  

W sobotę po południu w Parku Bambrów Poznańskich odbył się Piknik z Bamberką. Gry, zabawy, konkursy i tańce z licznie zgromadzoną publicznością wprowadziły mieszkańców w dawne czasy, życie i tradycje Bambrów Poznańskich.

Centralnym wydarzeniem drugiego dnia obchodów był bamberski korowód, który przeszedł ulicami miasta Poznania. Na paradzie pojawili się osadnicy z Bambergu, przedstawiciele najbardziej znanych rodów bamberskich, aktorzy i zespoły wprowadzające widzów w świat XIX wiecznego miasta. Korowód bamberski powrócił do muzeum, gdzie kontynuowane były dalsze obchody przy muzyce zespołu „Wielkopolanie”. Zorganizowany został kiermasz warzyw i owoców, sprzedaż chleba wiejskiego i szneki z glancem; można było zjeść pyry z gzikiem, rumpuć czy też sznytkę chleba ze smoloszkiem i skrzyczkami. Odbywają się konkursy gwary poznańskiej, a także sztrykowania i heklowania, noszenia wody w węborkach zawieszonych na szuńdach, dla dzieci konkursy rysunkowe, m.in. na najładniejszy rysunek bamberki. Bamberki, w strojach odświętnych towarzyszyły całemu wydarzeniu zachwycając wszystkich swym ubiorem i często pozują do fotografii.

                                          PK