Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Spotkanie wigilijne 2019

Na zdjęciu dwie osoby stojące tyłem oraz twarz uśmiechniętej dziewczyny wyłaniająca się zza gałęzi choinki.

Święta Bożego Narodzenia, to czas radości, czas miłości ale także czas spotkań rodzinnych. W dniu Wigilii spotykamy się przy bogato zastawionych stołach, śpiewamy kolędy, dzielimy się opłatkiem i  składamy sobie nawzajem świąteczne życzenia. Te wszystkie bożonarodzeniowe tradycje od wielu lat podtrzymuje Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”.

11 grudnia przy wigilijnym stole zasiadła wielka rodzina kierownictwa, tancerzy i muzyków Zespołu.  Jak zawsze było rodzinnie, ciepło i muzycznie. Wieczór rozpoczął się najpiękniejszą polską kolędą „Bóg się rodzi”, którą wspólnie zaśpiewało ponad stu uczestników spotkania. Tegoroczną wigilię muzycznie uświetnili także uczniowie Kuźni Tradycji, grający na sierszenkach, mazankach, kozłach weselnych oraz dudach wielkopolskich. Później było już jak zawsze tradycyjnie – podsumowanie roku, życzenia, dzielenie się opłatkiem. Przy stołach z wigilijnymi potrawami można było miele spędzić czas, rozmawiając, wspominając i planując.

Miniony rok był dla Wielkopolan bardzo pracowity. Obfitował w  wyjątkowe wyjazdy, wiele koncertów zarówno pełnospektaklowych jak i tych edukacyjnych, razem ponad 300. Tancerze zespołu mieli więc wiele okazji, by się lepiej poznać i zaprzyjaźnić. Najważniejsze jednak, że dzięki swojej systematycznej pracy na co dzień przyczyniają się do ocalenia od zapomnienia polskich tradycji muzyczno-tanecznych i pielęgnują zwłaszcza wielkopolskie tradycje ludowe.

 

                              PK