09 / 08 / 21

Sabałowe Bajania

na zdjęciu dyplom za zajęcie I miejsca w 55 konkursie Sabałowe Bajanie 2021

Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, to Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych czyli góralska tradycja w czystej postaci.

Historia Sabałowych Bajań sięga roku 1967, kiedy to po raz pierwszy odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej, a ich pomysłodawcą był Józef Pitorak. Trwające do dziś i nie da się ukryć, że od samego początku cieszące się wielkim zainteresowaniem, ściągają do Bukowiny rzesze ludzi z całej Polski. Festiwal ten skutecznie krzewi postawy oparte na świadomości własnej tożsamość kulturowej, uczy szacunku i tolerancji dla innych grup etnicznych i narodowych. Podczas Sabałowych Bajań, możemy zetknąć się z kulturą romską czy żydowską, folklorem słowackim, czeskim, węgierskim czy ukraińskim. Sabałowe Bajania przez ostatnie edycje cieszyły się wielkim zainteresowaniem, jako święto folkloru, tradycji, gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej.

Na tegorocznych, 55 Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, odbywających się od 5-8 sierpnia spotykali się gawędziarze, muzykanci i śpiewacy nie tylko z Podhala, ale również z innych stron Polski: z Orawy, Beskidu Śląskiego, Żywiecczyzny, Wielkopolski oraz innych zakątków naszego kraju. Konkurs zgromadził dużą liczbę uczestników (175 punktów programu), których prezentacje, jak podało jury, w większości stały na wysokim poziomie merytoryczno – artystycznym.

„Wielkopolan” na tegorocznej edycji festiwalu reprezentowali muzycy Kuźni Tradycji, którym jury składające się z wybitnych etnografów, etnologów, etnomuzykologów, językoznawców oraz antropologów kulturowych przyznało:

1 miejsce Piotrowi Góreckiemu – dudy wielkopolskie,

2 miejsce Jakubowi Sławińskiemu – kozioł weselny,

oraz wyróżnienie Karinie Gąsiorowskiej – śpiew.  

Całemu wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji, między innymi: prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, spektakle teatralne, występy zespołów regionalnych i koncerty zespołów folkowych, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, zawody strzeleckie oraz impreza plenerowa Sabałowa Noc. W czasie festiwalu odbyła się również Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej podczas której można było zobaczyć prace ponad dwustu twórców z całej Polski oraz Kiermasz Sztuki Ludowej, podczas którego artyści ludowi prezentowali tajniki powstawania swoich dzieł.

                                                                                                                               PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: