Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

KARNAWAŁ 2019

22 lutego Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprosił swoich znajomych, przyjaciół oraz byłych tancerze na XXXIV Bal Karnawałowy do Klubu Angello.  

Karnawał to co roku czas tradycyjnych pochodów maszkar, a także czas najlepszej zabawy, podczas którego odbywa się niezliczona ilość imprez i bali. Tradycyjnie karnawał zaczyna się niespełna tydzień po powitaniu Nowego Roku. Pierwszym dniem karnawału jest Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia, a ostatnim wtorek przed Środą Popielcową. Ten wyjątkowy czas w roku jest związany z tańcem, ponieważ dawniej uważano, że im lepsza będzie zabawa i „wyższe skoki” podczas tanecznych zabaw, tym większe będą zebrane  tegoroczne plony. Nazwa karnawał pochodzi z łacińskiego wyrażenia "carne vale", które oznacza "żegnaj mięso", wzięła się ona z tradycji pożegnania z mięsem przed wielkim postem.

Podczas tegorocznego karnawału tancerze „Wielkopolan” zaprosili swoich gości na tradycyjny, ludowy bal. Na początku przenieśli uczestników na karczmy biskupiańskiej, gdzie po prezentacji artystycznej zatańczyli zgodnie z tradycją ze wszystkimi chodzonego oraz najpopularniejszy wielkopolski taniec wiwata, przy dźwiękach dud wielkopolskich oraz skrzypiec podwiązanych.

Po uroczystym rozpoczęciu uczestnicy mieli okazję zobaczyć dwie wariacje taneczne: „Wesele – nieszczęśliwa panna młoda” w choreografii Nicol Krzyżanek oraz „Podkoziołek – czyli studium kobiety” w choreografii Mikołaja Szymańskiego. Po każdym występie „Wielkopolan” uczestnicy balu mieli możliwość pobawić się przy tradycyjnych kapelach ludowych z okoli Krobi i Domachowa oraz Dąbrówki Wielkopolskie. Wszyscy mieli również okazję nauczyć się ludowych wielkopolskich zabaw tanecznych: Szmyta, Kucanego, Ceglorza i innych a także zatańczyć okrągłe, walcerki i tyrolinki.

Jak co roku, również i w tym wybrano „Wielkopolanina roku” czyli osobę, która zdaniem kierownictwa i wszystkich tancerzy najbardziej w roku mijającym angażowała się w prace na rzecz zespołu. W tegorocznym konkursie zwycięzcą została Zofia Bróździńska, „dziewczyna serdeczna, miła, obowiązkowa, obecna na wszystkich zajęciach i koncertach zespołu – tak mówią o niej koleżanki i koledzy z zespołu.

Karnawał to miła tradycja "Wielkopolan" przepełniona muzyką i zabawą, przepełniona śpiewem, tańce i polskim jadłem. Tak było i w tym roku, a "Wielkopolanie" już zapraszają na rok następny.

                                                                                                                                            PK