KARNAWAŁ 2019

22 lutego Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprosił swoich znajomych, przyjaciół oraz byłych tancerze na XXXIV Bal Karnawałowy do Klubu Angello.  

Karnawał to co roku czas tradycyjnych pochodów maszkar, a także czas najlepszej zabawy, podczas którego odbywa się niezliczona ilość imprez i bali. Tradycyjnie karnawał zaczyna się niespełna tydzień po powitaniu Nowego Roku. Pierwszym dniem karnawału jest Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia, a ostatnim wtorek przed Środą Popielcową. Ten wyjątkowy czas w roku jest związany z tańcem, ponieważ dawniej uważano, że im lepsza będzie zabawa i „wyższe skoki” podczas tanecznych zabaw, tym większe będą zebrane  tegoroczne plony. Nazwa karnawał pochodzi z łacińskiego wyrażenia "carne vale", które oznacza "żegnaj mięso", wzięła się ona z tradycji pożegnania z mięsem przed wielkim postem.

Podczas tegorocznego karnawału tancerze „Wielkopolan” zaprosili swoich gości na tradycyjny, ludowy bal. Na początku przenieśli uczestników na karczmy biskupiańskiej, gdzie po prezentacji artystycznej zatańczyli zgodnie z tradycją ze wszystkimi chodzonego oraz najpopularniejszy wielkopolski taniec wiwata, przy dźwiękach dud wielkopolskich oraz skrzypiec podwiązanych.

Po uroczystym rozpoczęciu uczestnicy mieli okazję zobaczyć dwie wariacje taneczne: „Wesele – nieszczęśliwa panna młoda” w choreografii Nicol Krzyżanek oraz „Podkoziołek – czyli studium kobiety” w choreografii Mikołaja Szymańskiego. Po każdym występie „Wielkopolan” uczestnicy balu mieli możliwość pobawić się przy tradycyjnych kapelach ludowych z okoli Krobi i Domachowa oraz Dąbrówki Wielkopolskie. Wszyscy mieli również okazję nauczyć się ludowych wielkopolskich zabaw tanecznych: Szmyta, Kucanego, Ceglorza i innych a także zatańczyć okrągłe, walcerki i tyrolinki.

Jak co roku, również i w tym wybrano „Wielkopolanina roku” czyli osobę, która zdaniem kierownictwa i wszystkich tancerzy najbardziej w roku mijającym angażowała się w prace na rzecz zespołu. W tegorocznym konkursie zwycięzcą została Zofia Bróździńska, „dziewczyna serdeczna, miła, obowiązkowa, obecna na wszystkich zajęciach i koncertach zespołu – tak mówią o niej koleżanki i koledzy z zespołu.

Karnawał to miła tradycja "Wielkopolan" przepełniona muzyką i zabawą, przepełniona śpiewem, tańce i polskim jadłem. Tak było i w tym roku, a "Wielkopolanie" już zapraszają na rok następny.

                                                                                                                                            PK