Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Edukacyjne muzeum

na zdjęciu śpiewająca młodzież ubrana w stroje regionalne

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” już od wielu lat współpracuje z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Dzięki tej owocnej współpracy poznański zespół uświetnia swoimi występami wiele prestiżowych imprez organizowanych przez muzeum. Tańczy i śpiewa podczas jarmarków wielkanocnych, świąt pyry i innych, realizując misje muzeum i zwiększając zainteresowanie zbiorami i zasobami tej wielkopolskiej instytucji.

W pierwszy weekend sierpnia „Wielkopolanie” swoimi występami i działaniami edukacyjnymi uświetnili Weekend z folklorem wypełniony licznymi atrakcjami skierowanymi zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych.

Dostępne dla publiczności były pokazy pracy twórców ludowych, rzemieślników oraz pracowników muzeum. Dla najmłodszej widowni odbyły się warsztaty plastyczne: wykonywanie lalek ze słomy, malowanie ptaszków drewnianych wg wzorów ludowych, lepienie postaci z gliny, warsztaty tkackie oraz wypełnianie kolorowanek. Szczególną atrakcją były dwa występy zespołu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, podczas których publiczność angażowana była na scenie w różne gry i zabawy.

Na jednym z wielu edukacyjnych stanowisk najmłodsza widownia, dzięki wydanym przez zespół kolorowankom, miała również możliwość poznać najpiękniejsze polskie stroje ludowe oraz wielkopolskie tradycyjne instrumenty.

                                                                                                                   PK