05 / 09 / 22

Złota Spinka

na zdjęciu chłopak grający na instumencie tradycyjnymW dniach od 10-14 sierpnia Bukowina Tatrzańska zmieniła się w centrum folkloru polskiego za sprawą Festiwalu Folkloru Polskiego czyli 56. Sabałowych Bajań. Najważniejsza część festiwalu był Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Jak co roku Sabałowe Bajania rozpoczął paradny przejazd kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską. Następnie w Domu Ludowym odbyło się spotkanie z Krzysztofem Gocałem – autorem książki „Muzyka Góralska”. Kulminacją pierwszego wieczoru była komedia góralska w trzech aktach pt. „Portki” pióra patrona bukowiańskiego teatru Józefa Pitoraka w wykonaniu aktorów z Bukowiny Tatrzańskiej. W drugi dzień festiwalu odbyły się przesłuchania konkursowe. Na scenie Domu Ludowego zaprezentowali się najlepsi gawędziarze, instrumentaliści i śpiewacy z całej Polski.

Region wielkopolski reprezentował m.in Jakub Sławiński muzyk Kuźni Tradycji prezentując grę na koźle weselnym (białym) w kategorii solistów instrumentalistów. Decyzją jury otrzymał pierwszą nagrodę oraz złotą spinkę góralską w swojej kategorii za wybitną prezentację tradycyjnych melodii z regionu Wielkopolski.

Festiwalowe wieczory to oczywiście koncerty zespołów folkowych na scenie plenerowej przed Domem Ludowym. W czasie Festiwalu nie zabrakło imprez towarzyszących m.in. barwny kiermasz i wystawy rękodzieła. W tym roku przeprowadzono także „Bajaniowe Śpasy”, czyli warsztaty plastyczne prowadzone przez twórców ludowych od 10 do 13 sierpnia na teren Domu Ludowego. Podczas Festiwalu nie zabrakło także potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Bukowina Tatrzańska.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: