09 / 07 / 21

Wystawa strojów „Wielkopolan”

na zdjęciu siedzący chłopiec, w tle wystawa strojów ludowych

Dzięki współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie, w ramach programu EtnoPolska dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury powstała wystawa polskich strojów w ramach warsztatów plastycznych pod nazwą “Polskie stroje ludowe”.

Zdjęcia, ukazane podczas wystawy, pochodzą z powstałej, pod wpływem zapotrzebowania płynącego od nauczycieli szkół i przedszkoli, w 2012 roku kolorowanki „Polskie stroje ludowe” Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. Publikacja autorstwa Piotra Kulki, zawiera 18 strojów regionalnych i narodowych, w tym: Bambrów Poznańskich, dawnych mieszkańców wsi miasta Poznania, Ziemi Szamotulskiej, Dąbrówki Wielkopolskiej, biskupiańskie, kujawskie, opoczyńskie, łowickie, rzeszowskie, kurpiowskie, krzczonowskie, rozbarskie, Beskidu Śląskiego, jurgowskie, kacwińskie, krakowskie z Zalipia i Bronowic, oraz kontusze szlacheckie. Zakres i forma wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury jest przyjściem z pomocą merytoryczną nauczycielom pracującym z dziećmi, a przybliżyć ma najmłodszemu pokoleniu wiedzę na temat strojów regionalnych i subregionalnych.

            Uczestnicy warsztatów w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie najpierw wysłuchali wykładu na temat kultury stroju ludowego, który w przystępny dla młodego odbiorcy wygłosiła Elżbieta Barszcz – dyrektor Muzeum Okręgowego w Gosławicach. Na podstawie kolorowankowych ilustracji autorstwa Agaty Pospiech odwzorowywali wiernie prezentowane na plakatach stroje, a także sami je projektowali.

Zajęcia prowadziła Marlena Hewitt – miejscowa malarka.

                                      PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: