24 / 09 / 07

„WIELKOPOLANIE” PODBILI 39 PAŃSTWO ŚWIATA

„WIELKOPOLANIE” PODBILI 39 PAŃSTWO ŚWIATAW dniach od 20 do 24 września Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” uczestniczył w X Zeliarijada – Dniu Warzyw. Święto to, które możemy przyrównać do polskich dożynek, jest nie tylko możliwością podziękowania za dobre zbiory, ale także okazją do spotkań wybitnych znawców upraw i największych plantatorów.
Pobyt w Chorwacji „Wielkopolanie” rozpoczęli od zwiedzania Zagrzebia. Zwiedzanie Zagrzebia nie było trudne dla artystów, ponieważ większość ciekawych obiektów i muzeów znajduje się w niewielkiej odległości od siebie. Centrum miasta składa się z trzech położonych blisko siebie dzielnic usytuowanych na różnych poziomach, co znacznie ułatwia orientację. Dwie z nich to historyczne i pełne zabytków Gradec i Kaptol, które razem tworzą tzw. Gornji Grad, czyli Górne Miasto. U ich stóp, z południowej strony, ulokował się bardziej współczesny Donji Grad (Dolne Miasto). Wieczorem odbył się pierwszy koncert „Wielkopolan” na chorwackiej ziemi.
„WIELKOPOLANIE” PODBILI 39 PAŃSTWO ŚWIATAKolejny dzień „Wielkopolanie” rozpoczęli od wizyty u burmistrza miasta. Około godziny 10 wyruszyli w paradzie wraz z 15 innymi zespołami uczestniczącymi w Zelarijadzie,a po przejściu 5 kilometrów odbyła się uroczysta Mszy Świętej. Tuż przed wyjazdem „Wielkopolanie” zatańczyli dla około trzech tysięcy zebranych widzów polski tańce narodowe i regionalne. Po obejrzeniu koncertu chorwacka publiczność oszalała – brawom nie było końca. 
Jak mówią tancerze zespołu „z pewności Chorwację zapamiętamy na długo”.
Zaraz po powrocie artyści zaczynają przygotowania do koncertów edukacyjnych, z którymi w październiku zaprezentują się w 60 przedszkolach i szkołach podstawowych.

 
HJ

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: