29 / 06 / 10

WIELKOPOLANIE NAJLEPSI
WIELKOPOLANIE NAJLEPSIOrganizatorem i gospodarzem Ogólnopolskich Spotkań Folklorystycznych „O Łowicki Pasiak” jest Łowicki Ośrodek Kultury. Festiwal odbywa się od 2002 r., w ostatni weekend czerwca. Towarzyszy mu konkurs zespołów pieśni i tańca wytypowanych przez radę artystyczną, liczne koncerty towarzyszące, koncert „Łowickie granie”, kiermasz sztuki i rękodzieła ludowego. W ramach imprez towarzyszących organizowane są spotkania warsztatowe dla choreografów i kierowników zespołów, kiermasze sztuki rękodzielniczej, przejażdżki konne, promocyjne sprzedaże płyt i wydawnictw o Łowiczu, ziemi łowickiej i folklorze, degustacje wyśmienitych potraw regionalnych i wiele innych. Tradycyjnie wzdłuż drogi prowadzącej na muszlę koncertową, rozstawiły się liczne stoiska prezentujące ludowe rękodzieło. Chętnych do ich zakupu nie brakowało. Nie zabrakło również stoisk z dobrym jedzeniem, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz z stoiska z łowickimi gadżetami, na którym można było również nabyć lokalną monetę 7 Księżaków.

 

Na podstawie licznie przesłanych zgłoszeń przez zespoły, Komisja Artystyczna wyłoniła następujące grupy, aby mogły zaprezentować się przed nimi na łowickiej scenie:

 WIELKOPOLANIE NAJLEPSI

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „CIEBŁOWIANIE” z Ciebłowic Dużych,

ZESPÓŁ REGIONALNY „KOWALNIA” ze Stróży,

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „CHODOWIACY” z Siedlec,

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „KURPIANKA – CEPELIA” z Kadzidła,

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „WIELKOPOLANIE” z Poznania,

ZESPÓŁ REGIONALNY „MAGURZANIE” z Łodygowic,

 

Poziom wszystkich programów artystycznych prezentowanych przez zespoły był bardzo wysoki.

„Wielkopolanie” zaprezentowali przed Komisją Artystyczna i wielotysięczną widownią następujący program artystyczny:

„W Gościńcu” – tańce i śpiewy z okolicy Krobi i Domachowa

Kujawiaka z oberkiem

„Oj siano siano” tańce i przyśpiewki Krakowiaków Wschodnich

Krakowiak narodowego z Konikiem Zwierzynieckim

Choreografie do prezentowanych tańców napisał Leszek Rembowski, a muzykę Stanisław Horbik

 

Po całodniowej rywalizacji Jury w składzie:
MIRA BOBROWSKA – etnochoreograf, ekspert polskiej sekcji CIOFF, przewodnicząca (Poznań)
ALICJA HASZCZAK – choreograf, folklorysta, ekspert polskiej sekcji CIOFF (Rzeszów)
SŁAWOMIR MAZURKIEWICZ – choreograf (Łódź)
JANUSZ KAŹMIERCZAK – muzyk folklorysta (Łódź)
PRZEMYSŁAW HACHORKIEWICZ – muzyk (Łódź)
po obejrzeniu programów w konkursie głównym „O Łowicki Pasiak” w dniach 26-27 czerwca 2010, kierując się kryteriami ich wartości etnograficznych (tradycyjnych), artystycznych oraz wytycznymi w regulaminie festiwalu wytypowało laureatów tegorocznego konkursu:

WWIELKOPOLANIE NAJLEPSI kategorii zespołów opracowanych

Nagrodę Główną „Łowicki Pasiak” otrzymał Zespół Folklorystyczny „WIELKOPOLANIE” z Poznania

W kategorii zespołów autentycznych

Nagrodę Główną „Łowicki Pasiak” otrzymał Zespół Folklorystyczny „KOWALNIA” ze Stróż oraz Zespół Folklorystyczny „KURPIANKA – CEPELIA” z Kadzidła

Jest to bardzo duże wyróżnienie dla „Wielkopolan”. Cieszą się, iż zdobyli kolejną tak ważną dla świata folkloru nagrodę cenioną w całej Polsce. Kunszt artystyczny doceniony przez Jury był mocno oklaskiwany przez licznie zgromadzona publiczność w łowickiej muszli koncertowej. Po koncercie widownia podchodziła do tancerzy i gratulowali wysokiego poziomu artystycznego. Prosili również o przesłanie DVD prezentowanego programu, gdyż jak powiedziała Pani Maria Chojnacka – nauczycielka z Łowicza „Wielkopolanie” wzruszyli ją tańcząc kujawiaka z oberkiem, a sama myślała, że zespół ten jest zespołem zawodowym. 

PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: