24 / 04 / 15

WIELKOPOLANIE NAGRODZENI NA MISTRZOSTWACH

WIELKOPOLANIE NAGRODZENI NA MISTRZOSTWACHXV Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich po raz kolejny zostały zorganizowane w Wieliszewie przez Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF, Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Referat Sportu Urzędu Gminy Wieliszew, Zespół Tańca Ludowego Promyki Wieliszew oraz Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Pierwsza Dama Pani Anna Komorowska.

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” reprezentowały dwie pary rywalizujące w kategorii V – Agata Pospiech i Hubert Gramse oraz Hanna Jaworska i Jan Galasiński. W piątkowe popołudnie podobnie jak wielu innych uczestników Mistrzostw, wzięli udział w I Ogólnopolskim Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe. Mazur – Taniec z Mazowsza.” Podczas niego wysłuchali trzech prelekcji:

 – Mazur wśród polskich tańców narodowych – przemiany formy WIELKOPOLANIE NAGRODZENI NA MISTRZOSTWACHi funkcji społecznych (dr Tomasz Nowak, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego);
– Mazur w twórczości polskich kompozytorów XIX w. (dr Andrzej Nowak, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina);
– Obyczajowość XIX-wiecznych balów w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem środowiska warszawskiego (mgr Aleksandra Kleinrok, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).

W Mistrzostwach wzięło udział ponad 120 par reprezentujących 24 ośrodki taneczne z całej Polski. Eliminacje turnieju trwały całą sobotę. Wielkopolanie tego dnia zaprezentowali się wspaniale, obie pary zakwalifikowały się do półfinałów mistrzostw. Niedziela w całości przeznaczona była na rywalizację w finałach przy akompaniamencie Orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca Warszawianka. 

Para Hanna Jaworska i Jan Galasiński zakwalifikowali się do ścisłego finału ostateczni zajmując 4 miejsce.
WIELKOPOLANIE NAGRODZENI NA MISTRZOSTWACH

Nie mniej jednak Wielkopolanie zostali wyróżnieni przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk” i otrzymali nagrodę specjalną dla najbardziej wyróżniającej się pary Mistrzostw. Nagroda ta bardzo cieszy zarówno samych nagrodzonych jak i cały Zespół.

Mistrzostwa Polski w Wieliszewie po raz kolejny okazały się wyjątkowym świętem polskich tańców narodowych. Wszystko za sprawą organizatorów, którzy zadbali o najmniejsze szczegóły, by zarówno uczestnicy jak i zgromadzeni goście czuli się w Wieliszewie bardzo dobrze. Mamy nadzieję, że kolejne turnieje tańców polskich przyniosą Wielkopolanom kolejne sukcesy.

                                                                                                          HJ

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: