Wielkopolanie na Oktoberfest
15 września 2023 roku Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” udał się w swoją 124 podróż artystyczną do Niemiec, by zaprezentować niezwykle bogaty folklor naszego regionu jak i kraju podczas Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny “Etnointegracje” odbywający się w ramach Oktoberfestu. Wrześniowa impreza odbyła się pod patronatem Generalkonsulat der Republik Polen in München/Konsulat Gen. RP w Monachium oraz Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”.
Podczas udziału w festiwalu folkloru zespół, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, prezentował folklor taneczny i muzyczny swojego regionu, Wielkopolski jak i kraju. Podczas koncertów pełnospektaklowych oraz parad ulicznych zgromadzonej publiczność zaprezentował tańce i przyśpiewki wielkopolskie: z okolic Krobi i Domachowa oraz ziemi szamotulskiej, a także innych regionów Polski. Wiwaty, przodki, równe i walcerki opracowane i prezentowane były w formie in crudo oraz opracowań artystycznych z zachowaniem autentycznego instrumentarium, czyli składu kapel oraz form choreograficznych. Prezentacje odbywały się w tradycyjnych strojach ludowych
charakterystycznych dla danego subregionu.
Mieszkańcy Niemiec oraz zaproszeni i przybyli na Oktoberfest goście mieli możliwość zapoznania się z charakterystycznymi tradycyjnymi instrumentami wielkopolskimi takimi jak: dudy wielkopolskie, skrzypce podwiązane, sierszenki i kozioł biały. Wykonywane na nich utwory muzyczne posłużyły również do ukazania bogactwa wielkopolskiej tradycji nie tylko muzycznej ale i tanecznej. Przedstawienia odbywały się na scenach i podczas parad ulicznych.
Początki Oktoberfestu – dożynek chmielnych w Monachium sięgają 1810 r. i odbywa się corocznie na przełomie września i października. Jest to jeden z największych na świecie festynów ludowych, przyciągających, co roku kilka milionów turystów. W ostatnich latach przeciętna liczba odwiedzających wynosiła sześć milionów ludzi.
Festyny nazywane Oktoberfestem nie były w Bawarii rzadkością. Ich celem było zużycie piwa z mijającego sezonu browarskiego, zanim rozpoczęto warzyć nowe. Monachijski Oktoberfest cieszy się już ponad 200-letnią tradycją. Od 1887 roku, Oktoberfest tradycyjnie rozpoczyna Parada Gospodarzy Oktoberfestu, przemarsz pięknie przystrojonych wozów siedmiu browarów miastem do Theresienwiese. Korowód jest prowadzony przez Münchner Kindl ( ładna dziewczyna), symbol miasta w wielu wydarzeń kulturalnych, za nim dorożka z burmistrzem Monachium. W samo południe punktualnie o 12.00 burmistrz miasta przez odbicie pierwszej beczki piwa w namiocie Schottenhamel, oficjalnie rozpoczyna Oktoberfest.
Podczas tegorocznego święta piwa “Wielkopolanie” otrzymali tytuł LAUREATA Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego “Etnointegracje” pod honorowym patronatem Generalkonsulat der Republik Polen in München/Konsulat Gen. RP w Monachium oraz Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”.
PK