15 / 04 / 14

WIELKANOCNE ZWYCZAJE

WIELKANOCNE ZWYCZAJEJak co roku na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego zaprosiło na XIII Jarmark Wielkanocny. WIELKANOCNE ZWYCZAJE

Organizacja współczesnych jarmarków to nawiązanie do tradycji targów, które odbywały się dawniej w mniejszych i większych miastach przed wszystkimi ważnymi świętami dorocznymi.

Jarmarki były okazją nie tylko do sprzedaży i kupna rozmaitych towarów, ale również do spotkań towarzyskich lub rodzinnych i zdobycia informacji o wydarzeniach w kWIELKANOCNE ZWYCZAJEraju i na świecie.

Od 12-13 kwietnia na terenie Muzeum można było podglądnąć jak pracują twórcy ludowi, zapoznać się z ich ręcznie robionymi arcydziełami oraz pokusić się o zakup wykonanych przez nich prac. Podczas imprezy odbywały się liczne pokazy związane z tradycWIELKANOCNE ZWYCZAJEją wielkanocną, między innymi można było zobaczyć jak upiększyć świąteczne mazurki, ozdobić jaja wielkanocne, przygotować palmę i kartkę świąteczną, upiec chleb, wykonać baranka z masła. Na terenie Muzeum można było skosztować wielu naturalnych wyrobów oraz kupić ludową pamiątkę. 

Uczestnicy Jarmarku mogli również zapoznać się z tradycyjnymi pieśniami, tańcami i zwyczajami wielkanocnymi, które dla licznie zgromadWIELKANOCNE ZWYCZAJEzonej widowni zaprezentowali Tancerze i Muzycy Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie”.

W programie tegorocznych koncertów obok folkloru wielkopolskiego, publicznWIELKANOCNE ZWYCZAJEość mogła zapoznać się ze zwyczajami wielkanocnymi “Chodzynie z dyngusem” nawiązujący do tradycji i zwyczajów Lanego Poniedziałku, tańcami i przyśpiewkami z regionu rozbarsko-bytomskiego, rzeszowskiego oraz Ziem Krakowskich.

Odwiedzający mogli również obejrzeć wystawę „Wielkanoc w Muzeum”, zobaczyć jak wyglądał stół wielkanocny w Pałacach na terenie Wielkopolski oraz pokazy prac polowych.

                                                                                                                                         PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: