WIELKANOCNE ZWYCZAJE
Jak co roku na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego zaprosiło na XIII Jarmark Wielkanocny.
Organizacja współczesnych jarmarków to nawiązanie do tradycji targów, które odbywały się dawniej w mniejszych i większych miastach przed wszystkimi ważnymi świętami dorocznymi.
Jarmarki były okazją nie tylko do sprzedaży i kupna rozmaitych towarów, ale również do spotkań towarzyskich lub rodzinnych i zdobycia informacji o wydarzeniach w kraju i na świecie.
Od 12-13 kwietnia na terenie Muzeum można było podglądnąć jak pracują twórcy ludowi, zapoznać się z ich ręcznie robionymi arcydziełami oraz pokusić się o zakup wykonanych przez nich prac. Podczas imprezy odbywały się liczne pokazy związane z tradycją wielkanocną, między innymi można było zobaczyć jak upiększyć świąteczne mazurki, ozdobić jaja wielkanocne, przygotować palmę i kartkę świąteczną, upiec chleb, wykonać baranka z masła. Na terenie Muzeum można było skosztować wielu naturalnych wyrobów oraz kupić ludową pamiątkę.
Uczestnicy Jarmarku mogli również zapoznać się z tradycyjnymi pieśniami, tańcami i zwyczajami wielkanocnymi, które dla licznie zgromadzonej widowni zaprezentowali Tancerze i Muzycy Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie”.
W programie tegorocznych koncertów obok folkloru wielkopolskiego, publiczność mogła zapoznać się ze zwyczajami wielkanocnymi “Chodzynie z dyngusem” nawiązujący do tradycji i zwyczajów Lanego Poniedziałku, tańcami i przyśpiewkami z regionu rozbarsko-bytomskiego, rzeszowskiego oraz Ziem Krakowskich.
Odwiedzający mogli również obejrzeć wystawę „Wielkanoc w Muzeum”, zobaczyć jak wyglądał stół wielkanocny w Pałacach na terenie Wielkopolski oraz pokazy prac polowych.
PK