12 / 09 / 06

VIII FESTIWAL FOLKLORU

Zaraz po przyjeździe do malowniczego Radnevo spotkała nas duża niespodzianka. Okazało się, że opiekunka naszej grupy-Diana miała polskie korzenie i doskonale mówiła po polsku, a wszyscy zostali zakwaterowani w luksusowym hotelu (poza Kierownictwem).
Poza gospodarzami – zespołami z Bułgarii, oraz Wielkopolanami, na festiwalu wystąpiły zespoły z: Gruzji, Macedonii, Niemiec, Słowenii, Turcji i Ukrainy. O randze festiwalu świadczą nie tylko zaproszone nań grupy, ale również osobistości. Otwarcia festiwalu dokonali sam prezydent Bułgarii Georgij Parvanov oraz burmistrz Radneva Nonczo Vodeniczarov. Na pierwszym koncercie „Wielkopolanie” zaprezentowali tańce Bambrów Poznańskich oraz Krakowiaka narodowego. Wszystkie koncerty odbywały się w specjalny przygotowanym miasteczku, które codziennie odwiedzało (jak podali Organizatorzy) ok. 20 tysięcy mieszkańców i turystów. Tancerze zespołu „Wielkopolanie” mieli możliwość zwiedzenia najważniejszych zabytków miasta, a organizatorzy zadbali również o wypoczynek przed koncertami, w pięknym słońcu Wielkopolanie mogli opalać się i pływać w basenach. Oprócz prezentacji scenicznych zespoły rywalizowały w zawodach sportowych. „Wielkopolanie” zdobyli pierwsze miejsce w konkursach sprawnościowych oraz Zuzanna Olejniczak zdobyła pierwsze miejsce w tenisie ziemnym (brawa i gratulacje). Na festiwalu nie obyło się bez tradycyjnego chrztu. Tym razem nawiązując do pięknego słońca Bułgarii – tancerze przybrani w żółte barwy wymagali od nowicjuszy nie tylko sprawności ruchowych ale i wokalnych. 
Z bogatego repertuaru „Wielkopolan” wielotysięczna widownia oprócz tańców wielkopolskich mogła obejrzeć łowicki zwyczaj chodzenia z kogutkiem, tańce i przyśpiewki rzeszowskie oraz polskie tańce narodowe: krakowiaka i kujawiaka z oberkiem.
W drodze na festiwal Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” miał okazję zwiedzić przepiękną stolicę Węgier-Budapeszt.
Kolejny wyjazd zagraniczny minął bardzo szybko, a zaraz po powrocie „Wielkopolanie” wezmą udział w uroczystości zaślubin Alicji Kujawy i Michała Wawrzynka.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: