22 / 03 / 21

Turniejowe sukcesy „Wielkopolan”

na zdjęciu cztery pary tancerzy ubranych w stroje wizytowe

Ponad 90 par z 18 ośrodków z całej Polski uczestniczyło 13 marca br. w XIX Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich “O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza ciesząca się bardzo dużą popularnością wśród wielu ośrodków z niemalże wszystkich regionów kraju, po raz pierwszy odbyła się bez udziału publiczności. Ze względu na zagrożenie epidemiczne wydarzenie podzielono na 2 bloki i zastosowano wszystkie wymagane zabezpieczenia.

Turnieje tańców polskich to ciesząca się coraz większym uznaniem, wśród polskich ośrodków tanecznych, forma popularyzacji polskich tańców narodowych. Pary, biorące udział w turnieju rywalizują na parkiecie, w formie zbliżonej do turniejów tańca towarzyskiego. Występują w strojach wizytowych, prezentują towarzyską formę tańca i oceniani są przez komisję sędziowską. Przedmiotem rywalizacji są jednak polskie tańce narodowe – krakowiak, oberek, kujawiak czy mazur, a w młodszych kategoriach także polka.

Jak co roku i w tym na turniej od wielu tygodni przygotowywali się tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, łącznie cztery pary w różnych kategoriach wiekowych. Ich sukcesy i rywalizacje odbywające się na zadaszonym patio Puławskiego Ośrodka Kultury,

można było śledzić jedynie za pośrednictwem internetu. Liczba odsłon transmisji na YouTube POK „Dom Chemika” wyniosła ok 7 000.

Kujawiaki, krakowiaki, oberki czy mazury w wykonaniu wielkopolskich par oczarowały jury, które uklasyfikowały pary „Wielkopolan” na następujących miejscach:

I miejsce – Filip Laskowski i Maja Murmiłło w kat. VB

II miejsce – Spirka Bartłomiej i Zofia Kulka w kat. IVB

III miejsce – Spirka Bartłomiej i Zofia Kulka w kat. IV Open

V miejsce – Obolewicz Szymon i Agata Pospiech w kat. VIA

VI miejsce – Mikołaj Szymański i Adrianna Szymaniak w kat. VIA

Dodatkowo para: Bartłomiej Spirka i Zofia Kulka otrzymali tytuł III pary roku 2019 w rankingu Polskiej Sekcji CIOFF w kat. III

Gospodarze i organizatorem Konkursu, odbywającego się w niesamowitej rodzinnej atmosferze, był Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci”. Honorowy Patronat  nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Puławski, Prezydent Miasta Puławy, Wójt Gminy Puławy i Prezydent Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: