19 / 03 / 22

Puławy 2022

na zdjęciu grupa uśmiechniętych osób ubranych w stroje wizytowe

12 marca br. na XX Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach, Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” rozpoczął kolejny rok zmagań turniejowych. Jak w trakcie każdej edycji, organizatorzy imprezy cieszącej się bardzo dużą popularnością wśród wielu ośrodków z niemalże wszystkich regionów kraju, po raz kolejny ciepło ugościli pary taneczne „Wielkopolan”.

Turnieje tańców polskich to ciesząca się coraz większym uznaniem forma popularyzacji polskich tańców narodowych. Pary, biorące udział w turnieju rywalizują na parkiecie, w formie zbliżonej do turniejów tańca towarzyskiego. Występują w strojach wizytowych, prezentują towarzyską formę tańca i oceniani są przez komisję sędziowską. Przedmiotem rywalizacji są jednak polskie tańce narodowe – krakowiak, oberek, kujawiak czy mazur, a w młodszych kategoriach także polka.

Również w tym roku, na turniej od wielu tygodni przygotowywali się tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, łącznie cztery pary w różnych kategoriach wiekowych. Prócz licznej widowni, sukcesy i rywalizacje wszystkich par śledziła publiczność z całej Polski za pośrednictwem transmisji live w Internecie.

Kujawiaki, krakowiaki, oberki czy mazury w wykonaniu wielkopolskich par oczarowały jury, które uklasyfikowały pary „Wielkopolan” na następujących miejscach:

II. miejsce – Spirka Bartłomiej i Zofia Kulka w kat. IVB

IV. miejsce – Haraś Stanisław i Haraś Diana w kat. VIIA

VI. miejsce – Obolewicz Szymon i Pospiech Agata w kat. VIA

IX-X. miejsce ex aequo – Powroziewicz Daniel i Lorenz Oliwia w kat. VIA

Dodatkowo para Bartłomiej Spirka i Zofia Kulka otrzymali awans do wyższej kategorii tanecznej – IVA.

Gospodarzem i organizatorem Konkursu, odbywającego się w niesamowitej rodzinnej atmosferze, był Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci”. Honorowy Patronat  nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Puławski, Prezydent Miasta Puławy, Wójt Gminy Puławy i Prezydent Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej.

                                                                                                               

FL

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: