17 / 06 / 21

"Przebudzenie tańca"

na zdjęciu pary Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie w strojach wizytowych

Koncerty plenerowe, spotkania towarzyskie, wystawy, wernisaże powoli wracają by zagościć w sercach widzów z całego świata. Po półtorarocznej przerwie związanej z epidemią COVID19 organizatorzy coraz częściej decydują się na ponowne wpisanie swoich imprez kulturalnych do kalendarza życia mieszkańców wsi i miast. Tak samo stało się w Dobczycach, gdzie po długiej przerwie ponownie rozbrzmiały polskie tańce narodowe przy dzwiękach których pary z całej Polski rywalizowały podczas  VIII Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich o “Dobczycką Kozę”.

Turnieje tańców polskich to ciesząca się coraz większym uznaniem, wśród ośrodków tanecznych, forma popularyzacji polskich tańców narodowych. Pary, biorące udział w turnieju rywalizują na parkiecie, w formie zbliżonej do turniejów tańca towarzyskiego. Występują w strojach wizytowych, prezentują towarzyską formę tańca i oceniani są przez komisję sędziowską. Przedmiotem rywalizacji są jednak polskie tańce narodowe – krakowiak, oberek, kujawiak czy mazur, a w młodszych kategoriach także polka.

Jak co roku, tak i w tym, na turniej od wielu tygodni przygotowywali się tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, łącznie pięć par w różnych kategoriach wiekowych.

Kujawiaki, krakowiaki, oberki czy mazury w wykonaniu wielkopolskich par oczarowały jury, które uklasyfikowały pary „Wielkopolan” na następujących miejscach:

1 miejsce w kat. IVB – Bartłomiej Spirka i Zofia Kulka

1 miejsce w kat. IV Open – Bartłomiej Spirka i Zofia Kulka

2 miejsce w kat. VI – Szymon Obolewicz i Agata Pospiech

5 miejsce w kat. VI – Daniel Powroziewicz i Oliwia Lorenz

1/2 finału w kat. VIB – Aleksander Kamiński i Oliwia Czaińska

1/2 finału w kat. IVB – Maksymilian Krobski i Zofia Dykier

                 MSz

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: