01 / 08 / 22

Powstanie kolejny instrument!

Mistrz Andrzej Mendlewski oraz Paweł Zawadzki w ramach realizacji stypendium Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpoczną sześciomiesięczne warsztaty budowy dud wielkopolskich typu bukowsko-kościańskiego.  Harmonogram prac przewiduje stworzenie kompletnego instrumentu od podstaw, wraz z omówieniem poszczególnych etapów budowy.

Zagadnienia, które będą poruszane podczas warsztatów to m.in.: wytwarzanie stroików, miecha, wytwarzanie piszczałek, roztrąbów, rzeźbienie główki, obijanie dymki skórą czy malowanie, lakierowanie i konserwowanie.

 

 

Kilka słów o Mistrzu:

Andrzej Mendlewski urodził się 2 listopada 1949 roku w Poznaniu. Mieszka w Wielkiejwsi pod Stęszewem. Z wykształcenia jest mechanikiem, a z zainteresowań – budowniczym instrumentów muzycznych. Przygodę z instrumentami ludowymi rozpoczął od 1974 roku, dzięki Stanisławowi Grocholskiemu (prywatnie teściowi) któremu krótko po ślubie zaczął pomagać przy pracy. To właśnie dzięki mazankom wygrał pierwszy konkurs zorganizowany przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Z czasem twórca nauczył się wytwarzać wszystkie typy wielkopolskich instrumentów. Jest jednym z nielicznych budowniczych w Wielkopolsce. Dziś już ostatnim twórcą dud wielkopolskich oraz mazanek. Jak zauważa Andrzej Mendlewski, nie ma żadnego zapisu ludowego ani artykułu, który określałby etapy ich budowy. Sam twórca posiada stare zapiski swojego teścia, z których czasami korzysta. Jednak według niego instrumenty ludowe cechuje brak sztywnych zasad i reguł dotyczących ich tworzenia i używania. Ważniejsza jest praktyka i doświadczenie, niż sama teoria.

 

Zrealizowano w ramach Stypendium Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: