22 / 02 / 23

Podkoziołek

Karnawał warto zakończyć hucznie, a najlepiej hucznie i tradycyjnie. Już po raz trzeci Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie zorganizował ludową zabawę zwaną „Podkoziołek”.

Podkoziołek to dawna zabawa, odbywająca się w zapustny wtorek, znana głównie w zachodniej i centralnej Wielkopolsce oraz na Kujawach. Brały w niej udział dziewczęta, które podczas mijającego karnawału nie wyszły za mąż. Było to radosne święto pełne symboliki i hucznych zabaw w karczmie. Choć historyczny Podkoziołek dziś w Wielkopolsce w tradycyjnej formie nie jest praktykowany, to potoczne określenie wigilii Środy Popielcowej pozostaje z nami od wielu lat.

Tematem przewodnik tegorocznego spotkania była “Telewizja” – goście mieli za zadanie przebrać się za postać z TV… na parkiecie spotkali się, m.in. Wojciech Cejrowski, Magda Gessler, Myszka Miki, Ferdynand Kiepski i wiele innych gwiazd. Uczestnicy Podkoziołka zorganizowanego przez ZF Wielkopolanie mieli okazję skosztować regionalnych potraw takich jak chleb ze smalcem, pyry z gzikiem, ogórki kiszone i śledzik, ale także wziąć udział w zabawach, choć współczesnych, to pełniących tę samą integracyjną funkcję jak przed laty u dawnych Wielkopolan. W spotkaniu wzięli udział tancerze grupy zasadniczej, grupy tancerzy dojrzałych, a także byli tancerze zespołu, którzy swoje pierwsze kroki w tańcu stawiali jeszcze w latach 70-tych…

Podkoziołkowe spotkanie było świetną okazją do wspólnych wspomnień i niezapomnianej zabawy do samego rana, tuż przed nachodzącym okresem spokoju i wyciszenia.

 

PZ

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: