22 / 05 / 12

NOC MUZEÓW 2012 W POZNANIU

NOC MUZEÓW 2012 W POZNANIUTysiące osób wzięły udział w dziesiątej edycja poznańskiej Nocy Muzeów, która przebiegała pod hasłem „otwarcia muzeum”. W tegorocznej edycji Nocy Muzeów w naszym mieście wzięło udział blisko 30 instytucji kultury oraz placówek edukacyjnych i naukowych. Wszystkie łączy wspólna idea “muzeum otwartego” – pokazane zostały eksponaty na co dzień niedostępne dla publiczności, a zwiedzający mogli porozmawiać o wystawionych obiektach i poznać tajniki funkcjonowania muzeów.NOC MUZEÓW 2012 W POZNANIU

W imprezie wzięły udział również wszystkie oddziały poznańskiego Muzeum Narodowego, w tym Muzeum Etnograficzne, w którym to odbywały się Konfrontacje Kapel Dudziarskich. Jest to impreza organizowana w Poznaniu od 1975 roku, która na celu ma ochronę muzyki dudziarskiej wraz z rzadkimi i cennymi instrumentami, na których jest ona wykonywana. 

NOC MUZEÓW 2012 W POZNANIU

Podczas tegorocznych Konfrontacji z programem tańców wielkopolskich zaprezentował się Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”.

Przegląd dudziarzy „Wielkopolanie” rozpoczęli tańcami Bambrów Poznańskich. Po nich na scenie zaprezentowali program „W gościńcu” tańce i przyśpiewki z okolic Krobi i Domachowa, a także „Idziem sobie po rożnie” zwyczaj zapustny Ziemi Lubuskiej. Wiwaty, przodki, równie i okrągłe, a także śnieżnobiałe kryzy i czepce na głowach dziewcząt zwracały szczególna uwagę publiczności, która licznie odwiedzała Muzeum Etnograficzne w Poznaniu. NOC MUZEÓW 2012 W POZNANIU

 


Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” kolejny raz zatańczył i zaśpiewał podczas Nocy Muzeów w Poznaniu, a tymczasem wielkopolscy artyści przygotowują się na „Spotkanie z folklorem”, które odbędzie się 03 czerwca w Parku Wilsona w Poznaniu. Podczas koncertu organizowanego w ramach obchodów 50 lecia działalności zespołu, tancerze wspierać będą Fundację im. Anny Wierskiej Dar Szpiku, a na scenie oprócz „Wielkopolan” zatańczą Zespół Pieśni i Tańca „Kębłowo” z Kębłowa, Zespół Folklorystyczny „Marynia” z Wronek oraz Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia-Poznań”.  

Honorowy patronat nad „Spotkaniem z folklorem” objął Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia.

                                                                                                                                                   PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: