26 / 11 / 19

Kultura wielkopolska dla dzieci

W miesiącu listopadzie Tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” zaprezentowali kulturę taneczno-muzyczną Wielkopolski w ponad 20 placówkach oświatowych i kulturalnych.

Podczas koncertów dla szkół i przedszkoli ukazali piękno folkloru Bambrów Poznańskich, z okolic Dąbrówki Wielkopolskiej oraz Ziemi szamotulskiej. Autentyczne stroje, kroki i figury taneczne charakterystyczne dla poszczególnych subregionów oraz muzyka grana w autentycznym składzie kapel wzbudzała zachwyt od najmłodszych do najstarszych uczestników koncertu. Dzieci i młodzież mieli okazję nie tylko oglądać stroje, tańce i śpiewy ale mogli również zatańczyć i pobawić się wraz z tancerzami. Przy dźwiękach kozła weselnego tańczyli Szmyta, Gołąbka, Mikołajka, a także bawili się w Myszkę i inne zabawy charakterystyczne dla zachodniej Wielkopolski. Muzycy zespołu, uczniowie Kuźni Tradycji, prezentowali widzom dwa instrumenty charakterystyczne dla ich rodzimego folkloru muzycznego: kozła weselnego zwanego białym oraz sierszenki. To te dwa instrumenty cieszyły się niezmiernym zainteresowaniem ponad 1000 uczestników koncertów.

Edukacyjne koncerty szkolne to pomysł na umożliwienie kontaktu z kulturą i sztuką młodej i najmłodszej publiczności. „Wielkopolanie” od wielu lat wyjeżdżają w trasy koncertowe, aby wychowywać dzieci i młodzież pośród wartości kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem tańca i muzyki ludowej. Koncert te są uzupełnienie szkolnych programów związanych z szeroko rozumianą kulturą.    

                                         PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: