07 / 03 / 16

KAZIUK 2016

06 marca 2016 Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej wraz z Zespołem Folklorystycznym Wielkopolanie i innymi artystami, zaprosili na Kaziuki 2016

Kaziuki to uroczystości ku czci świętego Kazimierza Patrona Polski i Litwy. W tym roku w Poznaniu odbyły się po raz 23. Ich organizatorem jest Poznański Oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
Tegoroczne Kaziuki rozpoczęły się już w piątek, od otwarcia wystawy w Urzędzie Wojewódzkim pokazującą Kresy w fotografii Wielkopolan.
W niedziele natomiast po uroczystości rozpoczęcia i odegraniu hejnałów: wileńskiego i poznańskiego, jak co roku, nastąpił paradny przemarsz na scenę orszaku Jagiellonów i zespołów uczestniczących w wydarzeniu.
„Wielkopolanie” zaprezentowali zgromadzonej publiczności, specjalnie przygotowany na tę okazję program artystyczny. Widzowie mogli podziwiać  tańce i przyśpiewki rodzimego regionu tancerzy Wielkopolski, Rozbarka, Bytomia, Krakowiaków Wschodnich oraz krakowiaka narodowego. Licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała niezwykły kunszt poznańskich artystów
Oprócz „Wielkopolan” na scenie pojawiły się również zespoły artystyczne z Poznania i okolic.
Oprócz wydarzeń kulturalnych, Kaziuk w Poznaniu to także tradycyjny jarmark, podczas którego poznaniacy zaopatrują się w świąteczne palmy i inne wielkanocne ozdoby. Na straganach można było kupić m.in. kaziukowe serca, czarny wileński chleb, zjeść cepeliny oraz bliny. Oprócz pierogów, będących wizytówką kiermaszu poznaniacy mogli kupić koronkowe serwetki, wiklinowe koszyki na święconkę oraz litewski ciemny chleb i wędliny robione według staropolskich przepisów z całej Polski, sękacze i gliniane rękodzieło prosto z Litwy.
W trakcie niedzielnego kiermaszu odbyło się też wręczenie poznańskiej nagrody Żurawina 2016. Otrzymał ją Zdzisław Palewicz, mer rejonu solecznickiego i wieloletni prezes Solecznickiego Rejonowego Oddziału Związku Polaków na Litwie.
 
 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: