25 / 03 / 14

KAZIUK 2014

KAZIUK 201402 marca 2014 Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej wraz z Zespołem Folklorystycznym Wielkopolanie i innymi artystami, już po raz dwudziesty pierwszy przypomnieli licznie zgromadzonej publiczności o XVII wiecznej tradycji litewskiej i związku Jagiellonów z Poznaniem podczas Kaziuka. KAZIUK 2014

Kaziuk to dzień patrona Polski i Litwy – Św. Kazimierza, zmarłego 4 marca 1484 roku w Grodnie, niespełna 26-letniego królewicza, niedoszłego następcy tronu po Kazimierzu Jagiellończyku.

Uroczystości rozpoczęli przed fasadą Ratusza Tadeusz Jeziorowski i Krzysztof Styczyński informacją o wizerunkach dynastii królewskiej, a po hejnałach wileńskim i poznańskim oraz tradycyjnym trykaniu się Koziołków Poznańskich, jak co roku, nastąpił paradny przemarsz na scenę orszaku Jagiellonów i zespołów uczestniczących w wydarzeniu.

KAZIUK 2014„Wielkopolanie” zaprezentowali zgromadzonej publiczności, specjalnie przygotowany na tę okazję program artystyczny. Widzowie mogli podziwiać żywy i bardzo bogaty folklor Biskupian z okolic Krobii i Domachowa oraz obrazek szlachecki “Wezmę ja żupan”. Na scenie wystąpili także: Orkiestra Flażoletowa, Chór Akord, Zespół Duszniczanka, Zespół Kaźmierzanka oraz Kapela Wileńska.

Tegoroczne obchody tego Święta były wyjątkowe z uwagi na Jubileusz 25 lecia działalności Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Organizatorzy pragnęli w szczególny sposób wyeksponować różnorodność 25 letniej działalności Towarzystwa Miłośników Wilna. Podczas koncertu zostały wręczone nagrody „Żurawina 2014”. Laureatem „ Żurawiny 2014” została Kapela Wileńska, nagrodę wręczył Prezydent Miasta Poznania Pan Ryszard Grobelny. Ponadto prezesowi Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej wręczono „Srebrną Pieczęć Miasta Poznania”. Oprócz wydarzeń kulturalnych Kaziuk w Poznaniu to także tradycyjny jarmark, podczas którego poznaniacy zaopatrują się w świąteczne palmy. Na straganach można było kupić m.in. kaziukowe serca, czarny wileński chleb, zjeść cepeliny oraz bliny. KAZIUK 2014

Z okazji Jubileuszu w godzinach popołudniowych na scenie w Centrum Kultury Zamek odbył się Koncert Galowy laureata „Żurawiny 2014” – Kapeli Wileńskiej oraz Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”.

Podczas koncertu Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego odznaczył Pana Ryszarda Liminowicza Odznaką Honorową „Za propagowanie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Polski, Wielkopolski i Wileńszczyzny oraz za działalność charytatywną”. Niezwykły koncert zakończył się odśpiewaniem przez wszystkich uczestniczących wspólnym odśpiewaniem „Marsz, marsz Polonia”.KAZIUK 2014

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

Arcybiskup Metropolita Poznański Ks. Stanisław GądeckiKAZIUK 2014

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Wożniak

Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek

Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny

 

Kierownictwo i Tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” składają serdeczne podziękowania Panu Ryszardowi Liminowiczowi i wszystkim Członkom Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: