23 / 01 / 18

KARNAWAŁ 2018

          Karnawał to co roku czas tradycyjnych pochodów maszkar, a także czas najlepszej zabawy, podczas którego odbywa się niezliczona ilość imprez i bali. Tradycyjnie karnawał zaczyna się niespełna tydzień po powitaniu Nowego Roku. Pierwszym dniem karnawału jest Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia, a ostatnim wtorek przed Środą Popielcową. Ten wyjątkowy czas w roku jest związany z tańcem, ponieważ dawniej uważano, że im lepsza będzie zabawa i „wyższe skoki” podczas tanecznych zabaw, tym większe będą zebrane  tegoroczne plony. Nazwa karnawał pochodzi z łacińskiego wyrażenia “carne vale”, które oznacza “żegnaj mięso”, wzięła się ona z tradycji pożegnania z mięsem przed wielkim postem.

           Jak co roku w tym okresie Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” był organizatorem balu, który odbył się w Klubie Angello”. To już XXXIII spotkanie karnawałowe tancerzy i ich przyjaciół w całej historii zespołu. Zgodnie z tradycją bal rozpoczął się polonezem – polskim tańcem narodowym, najpierw wykonanym przez Wielkopolan, a następnie wraz z nimi przez wszystkich zaproszonych gości. Po uroczystym rozpoczęciu uczestnicy mieli okazję zobaczyć pracę dyplomową Nicol Krzyżanek tancerki „Wielkopolan”, absolwentki Mazowieckiej Akademii Tańca i Teatru zatytułowaną „Małżeństwo” – a każdy wie jak to w małżeństwie bywa.  

            Po niej przyszedł czas na specjalnie przygotowany na tegoroczny bal program artystyczny zatytułowany „Oś czasu” – czyli jak taniec ewoluował na przestrzeni lat. Choreografie do tegorocznych sześciu prezentacji ułożyli sami tancerze zespołu: Krzyżanek Nicol, Laskowski Filip, Lempe Weronika, Pospiech Agata, Szymaniak Adriana oraz Szymański Mikołaj. To oni uczyli swoje koleżanki i kolegów poszczególnych kroków tanecznych, a następnie  choreografii tańców od lat dwudziestych aż do czasów współczesnych. Walc, charleston, rock and roll czy disco królowały na pakiecie dzięki wielomiesięcznym staraniom tancerzy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”.

          Jak co roku, również i w tym wybrano „Wielkopolanina roku” czyli osobę, która zdaniem kierownictwa i wszystkich tancerzy najbardziej w roku mijającym angażowała się w prace na rzecz zespołu. W tegorocznym konkursie zwycięzcą został Paweł Zawadzki – „fachowiec”, „człowiek solidny i skromny, wkładający energię w pracę na rzecz zespołu wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna”, „człowiek orkiestra! naukowiec, muzyk, artysta, osoba na której zawsze można polegać”, „jest wyjątkowo zaradny i bez obawy można mu zaufać w każdej sprawie” – tak mówią o nim jego koleżanki i koledzy: Agata, Zofia, Daniel oraz Piotr.

        Karnawał to miła tradycja „Wielkopolan” przepełniona muzyką i zabawą, przepełniona śpiewem, tańcem i polskim jadłem. Tak było i w tym roku, a „Wielkopolanie” już zapraszają na rok następny.

                  PK

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: