05 / 10 / 04

IV MISTRZOSTWA POLSKI W TAŃCACH

W dniach 18-19 września 2004 odbyła się już trzecia edycja Ogólnopolskiego Turnieju Polskiego Tańca, jednak tym razem były to IV Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej. Organizatorem Mistrzostw była Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Zespół Folklorystyczny “Cepelia-Poznań”.
Z całą pewnością można stwierdzić, że Ogólnopolski Turniej Polskiego Tańca na stałe wpisał się w kalendarz kulturalnych wydarzeń naszego województwa Dowiodła temu,w tym roku, licznie zgromadzona publiczność, ogromne zainteresowanie prasy, radia i telewizji oraz ilość par startujących z dwudziestu ośrodków tanecznych z całej Polski.
Na Turniej do Poznania przyjechało 125 par, dzieci, młodzież i dorośli, którzy w zmaganiach turniejowych walczyli o tytuł Mistrza Polski.
W przeddzień Mistrzostw zorganizowano wycieczkę do Dziekanowic, gdzie uczestnicy mieli okazję zwiedzić Skansen Budownictwa Wiejskiego Wielkopolski oraz do Lednogóry, do Muzeum Pierwszych Piastów.
Myśl o promocji Wielkopolski zaznaczyła się z resztą w wielu większych i mniejszych szczegółach artystycznych i organizacyjnych turnieju. Przepiękna scenografia, która dekorowała salę, przypominała wszystkim, gdzie jesteśmy. Charakterystyczny krajobraz Wielkopolski oraz typowe elementy naszego regionu, wystawione wielkopolskie stroje ludowe stworzyły atmosferę niepowtarzalną! Dodatkowo zorganizowana w holu szkoły wystawa zatytułowana “Moja Wielkopolska” była doskonałym uzupełnieniem wyobrażenia o naszym regionie. Dopełnieniem myśli dotyczącej promocji Wielkopolski były występy zespołów. Zespół Folklorystyczny “Cepelia-Poznań” zaprezentował tańce i przyśpiewki szamotulskie, natomiast Dziecięcy Zespół Folklorystyczny “Cepelia-Poznań” przedstawił zabawy, przyśpiewki i tańce Tośtoków z okolic Pięczkowa pod Kaliszem.
W sobotę odbyły się wszystkie rundy eliminacyjne łącznie z półfinałami. Komisja sędziowska została powołana przez Komisję d.s. Tańców Polskich przy Międzynarodowej Radzie Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

A oto skład Komisji Sędziowskiej:
Jan Łosakiewicz sędzia ekspert, sędzia główny
dr Maria Kapczyńska sędzia ekspert
dr Ryszard Teperek sędzia ekspert
Hanna Chojnacka sędzia ekspert
Małgorzata Łosakiewicz sędzia konsultant
Mariusz Krupiński sędzia konsultant
Jarosław Wojciechowski sędzia konsultant
Piotr Lach sędzia skrutiner

Po sobotniej organizatorzy turnieju zadbali o to, aby zawodnicy pozbyli się turniejowego stresu i zaprosili wszystkich uczestników do “Dynamixu”, gdzie na rolkach i wrotkach dzieci, młodzież i dorośli, doznali sportowych uciech. Natomiast na wieczornej dyskotece już na pewno zapomnieli o rywalizacji, ciesząc się ze wspólnego spotkania.
Niedzielną galę rozpoczął uroczysty polonez w wykonaniu wszystkich par. Oficjalnego otwarcia Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich dokonał Dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Marszałkowskiego Pan Stanisław Kamiński, a następnie Pani Anna Przewoźniak przedstawiła ośrodki taneczne, które wydelegowały swoje pary na Mistrzostwa Polski.
Rozpoczęły się finały czyli ostateczna walka o tytuły mistrzowskie.
Ogłoszenie wyników nastąpiło w sposób wyjątkowo uroczysty. Zwycięskie pary dekorowane były na specjalnie przygotowanym podium medalami z wizerunkiem poznańskiej Bamberki, a ogłoszenie ich nazwisk odbywało się przy akompaniamencie fanfar. Były to niezapomniane, pełne radości chwile.

A oto Mistrzowie Polski:

Kat. wiek 7- 9 lat
Mikołaj Bagatela, Aleksandra Stańczak
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego “Warszawianka”

Kat. wiek. 10-12 lat
Damian Durka, Dominika Durka
Zespół Tańca Ludowego “Promyki” Wieliszew

Kat. wiek. 13-15 lat
Łukasz Leszczyński, Dominika Harasim
Zespół Pieśni i Tańca “Warmia” Olsztyn

Kat. wiek. 16-18 lat
Paweł Wojtasik, Monika Balicka
Zespół Pieśni i Tańca “Młody Toruń”

Kat.wiek pow. 18-30 lat
Klasa A
Kamil Rząca, Karolina Lachowska
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetru Warszawskiego “Warszawianka”
Klasa B
Piotr Drużny, Anna Bednarczuk
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetru Warszawskiego “Warszawianka”

Kat wiek 30-40 lat
Dariusz Skrzydlewski, Marta Sadowska
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetru Warszawskiego “Warszawianka”

Kat. wiek. pow. 40 lat
Krzysztof Radziwiłłów, Ewa Brzostowska-Radziwiłłów
Zespół “Kuźnia Artystyczna” Warszawa-Wilanów

Serdecznie gratulujemy zwycięskim parom!

Gratulacje i podziękowania składamy również pozostałym parom, które przyjechały do Poznania! Wszyscy bowiem byli animatorami tej wspaniałej imprezy, dając dowód, iż ukochali naszą polską tradycję i nasze piękne polskie tańce.

Do zobaczenia we wrześniu 2005 na IV Ogólnopolskim Turnieju Polskiego Tańca o “Poznańską Bamberkę”!!
 
Piotr Kulka
Jadwiga Banaś
Dyrektor Organizacyjny
Dyrektor Artystyczny

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: