30 / 01 / 23

III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka

uczestnicy konkursu pozujący do zdjęcia

Na początku roku Poznań stał się stolicą polskich pieśni ludowych. Dnia 21 stycznia Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” miał przyjemność gościć uczestników I etapu III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, organizowanego przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Twórcom tego przedsięwzięcia przyświeca idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”, ale również przybliżenie sylwetki patrona Konkursu. Przesłuchania pierwszej części Konkursu zostały przeprowadzone w blisko pięćdziesięciu ośrodkach lokalnych. Kandydaci mieli obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek.

Przesłuchania I etapu w Poznaniu odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 3, który jako partner Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu wspierał organizację wydarzenia. Uczestnicy Konkursu rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych, wykonując rozmaite pieśni z repertuaru „Mazowsza”, prezentując swoje umiejętności wokalne przed Jury, w którego skład wchodzili:

– Mirosław Ziomek – Chórmistrz PZLPiT „Mazowsze”

– Waldemar Reich – Kierownik Biura Konkursu

– Karolina Staśkiewicz Krzak – etnomuzykolog i pedagog

– Stanisław Horbik – Kierownik Muzyczny Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”

Wśród uczestników III edycji Konkursu nie zabrakło oczywiście „Wielkopolan”. W tym roku, swoje umiejętności zaprezentowały zarówno tancerki Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” jak i również Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”:

– Małgorzata Macuga w kategorii IV

– Maja Murmiłło w kategorii III – otrzymując kwalifikację do II etapu konkursu

– Dominika Dzilne w kategorii I – otrzymując kwalifikację do II etapu konkursu

Na zmagania drugiego etapu zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych zostaną zaproszeni do wyznaczonych ośrodków makroregionalnych. Trzeci i zarazem ostatni etap, odbędzie się w Karolinie, siedzibie „Mazowsza” w Otrębusach pod Warszawą.

Wszystkim uczestnikom Konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy następnych sukcesów!

FL

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: