10 / 10 / 23

II Spotkania z Lachami Sądeckimi

tancerze w strojach biskupiańskich

II Spotkania z Lachami Sądeckimi – Festiwal Tańca Ludowego to święto folkloru pod patronatem Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, którego inicjatorem oraz organizatorem był Zespół Regionalny Mystkowianie z Mystkowa.

Podczas sobotniego widowiska, w scenerii mystkowskiej izby na weselu Jana i Anny publiczność mogła podziwiać bogactwo strojów, tańca, śpiewu i muzyki w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska”,  Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej POŁONINY oraz gospodarze-Zespół Regionalny Mystkowianie.

Wspaniała publiczność, która po brzegi wypełniła salę nowosądeckiego Sokoła mogła zobaczyć różnorodność i piękno polskiego folkloru. Na scenie pojawił się folklor z Szamotuł, Biskupizny, Sannik, Łowicza, Przeworska, Krosna oraz Sądecczyzny. Każdy kto wnikliwie oglądał widowisko zauważył, że Anna pojawiała się w stroju grupy etnograficznej, której tańce były wykonywane. I tak mogliśmy ją widzieć w stroju lachowskim, rzeszowskim, łowickim oraz szamotulskim, kiedy to Jan prezentował się w najbogatszym lachowskim kaftanie.

Podczas widowiska wyreżyserowanego przez inicjatora i pomysłodawcę całego wydarzenia – Patryka Rutkowskiego, zaprezentowało się ponad 250 artystów, którzy choć z odległych od siebie regionów pokazali jak bardzo folklor łączy ludzi. Wspólny finał składał się m.in. z polki gwóźdź, klapoka, poniewieranego, polki z podskokiem oraz polki z liściem.

Na zakończenie koncertu gospodarze z Mystkowa uhonorowali występujących pamiątkowymi wizerunkami Matki Bożej w odzieniu lachowskim, a kierownik Mystkowian Kamil Wiatr, wspólnie z Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej na koniec podziękował wszystkim za zaangażowanie podczas przygotowań oraz koncert wypełniony tradycyjną kulturą wielu regionów.

Po zakończonym koncercie wszyscy artyści udali się do Wiejskiego Domu Kultury na Mystkowie, gdzie przy ludowej muzyce oraz Muzikanci Raslavicke wspólnie bawili się do białego rana.

II Spotkania z Lachami Sądeckimi zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: