31 / 10 / 13

I MIEJSCE DLA „WIELKOPOLAN”

I MIEJSCE DLA „WIELKOPOLAN”Po 16 latach przerwy w październiku 2013 roku odbył się w Kielcach VIII Ogólnopolski Festiwal Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej. Organizator, którym był Wojewódzki Dom Kultury zaprosił jedenaście zespołów folklorystycznych z różnych regionów Polski.

I MIEJSCE DLA „WIELKOPOLAN”Przez trzy dni w jednym miejscu można było oglądać tradycyjne tańce ludowe, instrumenty, barwne stroje i posłuchać przyśpiewek i pieśni   charakterystycznych dla danego regionu.
Celem festiwalu jest pielęgnowanie zainteresowania kulturą ludową, upowszechnianie tradycyjnych tańców ludowych, stworzenie zespołom folklorystycznym możliwości zaprezentowania swoich dokonań artystycznych oraz rejestracja i dokumentacja tańców ludowych. Przedsięwzięcie skierowane jest do tanecznych zespołów folklorystycznych osób dorosłych z całej Polski. I MIEJSCE DLA „WIELKOPOLAN”
Na scenie w Kielcach w przeglądzie zaprezentowało się jedenaście najlepszych polskich zespołów folklorystycznych. Wystąpiły: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca “Boczki Chełmońskie” (woj. łódzkie), Zespół Pieśni i Tańca “Lubenka” (woj. podkarpackie), Zespół Regionalny “Koniaków” (woj. śląskie), Zespół Kurpiowski “Pod Borem” (woj. mazowieckie), Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich “Pojana” (woj. dolnośląskie), Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca “Kościerzyna” (woj. pomorskie), Zespół Regionalny “Mogilanie” (woj. małopolskie), Zespół Pieśni i Tańca “Jadowniczanie” (woj. małopolskie), Zespół Pieśni i Tańca “Sorbin” (woj. świętokrzyskie), Zespół Pieśni i Tańca “Leśnianie” (woj. świętokrzyskie) oraz Zespół Folklorystyczny “Wielkopolanie” (woj. wielkopolskie). I MIEJSCE DLA „WIELKOPOLAN”Prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie: Anatol Kocyłowski – przewodniczący – tancerz, choreograf, scenograf, reżyser, wykładowca akademicki i Ekspert Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. Towarzyszyli mu Jolanta Dragan – etnograf, muzyk, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Jacek Jackowski – muzyk i muzykolog, pracownik Zakładu Muzykologii w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz dr Tomasz Nowak – etnomuzykolog, antropolog tańca, pracownik Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Sekretarzem jury był Michał Stachurski – muzyk Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentował program „Wielkopolskie ostatki” prezentując tańce i przyśpiewki trzech regionów Wielkopolski:

„W Gościńcu” tańce i przyśpiewki Biskupian z okolic Krobi i Domachowa

„Idziem sobie po rożnie” zwyczaj chodzenia maszkar w karnawale na zachodniej Wielkopolsce z okolic Dąbrówki Wielkopolskiej

„Poznańskie Podkoziołek” tańce i zabawy kończące karnawał prezentowane przez dawnych mieszkańców wsi miasta Poznania, obecnych jego dzielnic oraz Bambrów Poznańskiech.

Do programu przygrywały trzy autentyczne składy kapel ludowych. Przygrywały dudy wielkopolskie oraz skrzypce podwiązane, kozioł weselny wraz z klarnetem i skrzypcami, a w poznańskim folklorze grano na skrzypcach, klarnecie oraz kontrabasie. Tancerze „Wielkopolan” zaprezentowali również charakterystyczne stroje dla danego regionu.

Zespoły oceniane były w dwóch kategoriach – zespoły prezentujące folklor autentyczny oraz zespoły artystyczne prezentujące folklor opracowany na potrzeby sceny.

I MIEJSCE DLA „WIELKOPOLAN”Po dwóch dniach prezentacji konkursowych w sobotę w Wojewódzkim Domu Kultury odbyło się spotkanie integracyjne „Na weselną nutę”. Wszystkie zespoły przygotowały weselne pieśni oraz charakterystyczne tańce i kroki taneczne dla swego regionu. Każdy miał możliwość nauczenia się ich i wspólnego zatańczenia. Ponad czterystu artystów miało możliwość wspólnego bawienia się do muzyki równych regionów Polski granej oczywiście „na żywo”.

W niedziele wcześnie rano ulicami Kielc przeszedł barwny korowód wszystkich zespołów w tradycyjnych dla swego regionu strojach, który zakończył się w kieleckiej Katedrze, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. w intencji festiwalu i jego uczestników.   

Po mszy św. w Wojewódzkim Domu Kultury odbył się koncert laureatów. Zespoły oceniane były w dwóch kategoriach – zespoły prezentujące folklor autentyczny oraz zespoły artystyczne prezentujące folklor opracowany na potrzeby sceny.

I miejsce zdobyły Zespół Folklorystyczny “Wielkopolanie” w kategorii zespołów opracowanych oraz Zespół Pieśni i Tańca “Lubenka” z województwa podkarpackiego w kategorii zespołów autentycznych.

II miejsce przyznano Zespołowi Pieśni i Tańca Górali Czadeckich “Pojana” z województwa dolnośląskiego oraz Zespołowi Regionalnemu “Mogilanie” z województwa małopolskiego.

III miejsce zdobyły Zespół Pieśni i Tańca “Jadowniczanie” z województwa małopolskiego, Zespół Regionalny “Koniaków” z województwa śląskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca “Leśnianie” z województwa świętokrzyskiego. I MIEJSCE DLA „WIELKOPOLAN”

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Regionalny Sekretariat Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Kielcach.

VIII Ogólnopolski Festiwal Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej to prawdziwe święto folkloru, przepełnione muzyką, tańcem i śpiewem !!!!

Kierownictwo i Tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” składają serdeczne podziękowania Dyrekcji i Pracownikom Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach

                                                                                                                              PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: