08 / 03 / 10

200–TNA ROCZNICA URODZIN CHOPINA

200–TNA ROCZNICA URODZIN CHOPINAIdeą koncertów jest zatańczenie polonezów, mazurków czy etiud skomponowanych przez Fryderyka Chopina różnymi technikami tańca przez poznańskich artystów, wśród których znalazł się Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie. Podczas koncertu muzyka Chopina połączona została z niecodziennym spektaklem tanecznym. 200–TNA ROCZNICA URODZIN CHOPINA
Fryderyk Chopin urodził się w 1810 roku  w Żelazowej Woli. Swoją przygodę z muzyką, rozpoczął już wieku sześciu lat, gdy zaczął uczęszczać na lekcje nauki gry na fortepianie. Wkrótce pojawiły się też pierwsze próby kompozytorskie małego Fryderyka, a  jego pierwszy utwór, Polonez B-dur, zapisany został ręką ojca.
Chopin grywał w salonach arystokracji i brał udział w koncertach dobroczynnych. W wieku szesnastu lat rozpoczął studia w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki. W tym okresie bardzo znaczący wpływ na rozwój jego talentu miało obcowanie z pieśniami i tańcami ludowymi.
200–TNA ROCZNICA URODZIN CHOPINAFryderyk Chopin koncertował w Berlinie, Wiedniu, Dreźnie i wielu innych miastach Europy. W e wrześniu 1831 roku przybył do Paryża, gdzie osiadł na stałe, zyskując niebawem rozgłos europejski. W pierwszych latach paryskich Chopin rozwinął ożywioną działalność koncertową. Wykonując własne utwory, utrwalał coraz silniej swoją pozycję kompozytora i pianisty. W późniejszym okresie Chopin skoncentrował się głownie na twórczości kompozytorskiej, wydając swe dzieła u wydawców francuskich, niemieckich angielskich. Głównym źródłem jego utrzymania, była jednak działalność dydaktyczna, miał bardzo wielu uczniów. Był człowiekiem bardzo towarzyskim, łączyły go przyjazne kontakty z wybitnymi muzykami., krytykami muzycznymi oraz całą polska emigracją. 200–TNA ROCZNICA URODZIN CHOPINA
Od 1839 roku kompozytor chorował na gruźlicę, jego stan pogarszał się z każdym rokiem. Ostatnią podróż koncertową po Anglii i Szkoci odbył w 1848 roku, dając 16 listopada ostatni publiczny koncert, po którym zaniemógł. Po powrocie do Paryża nie odzyskał już zdrowia. Zmarł 17 października 1849 roku i pochowany został na Paryskim cmentarzu Pere Lachaise.
Chopin sięgał do bardzo wielu różnych, istniejących już gatunków kompozytorskich wykorzystując je w swojej twórczości jak na przykład: etiudy czy sonaty. Ponadto tworzył gatunki nowe takie jak mazurki. Jednak bardzo znaczące miejsce wśród wszystkich utworów zajmują, tworzone przez całe życie, polonezy i mazurki
Chopin do dziś uważany jest za największego polskiego kompozytora. Rola jego  muzyki, 200–TNA ROCZNICA URODZIN CHOPINAdo której nawiązywali prawie wszyscy polscy kompozytorzy przez wiele następnych pokoleń, zdecydowanie wykraczała poza samą muzykę.
Znakomitą większość wszystkich kompozycji napisanych przez tego wybitnego kompozytora stanowią utwory przeznaczone na fortepian solo. Oprócz tego są też dzieła na fortepian i orkiestrę, fortepian i wiolonczelę, trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę oraz pieśni na głos z fortepianem.
W koncercie z okazji urodzin Fryderyka Chopina, w którym obejrzeć można było przedstawione w oryginalny sposób utwory wybitnego polskiego  kompozytora, wystąpili: Zespół Plastyki Ruchu, Zespół Yatey, uczennice Szkoły Baletowej oraz Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”. Utwory grane na fortepianie wykonywała Pani Ewa Rubinowska. Natomiast pomysłodawcą całego projektu jest Pani Teresa Nowak.
                                                                                                                                                          MO

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: