18 / 05 / 22

Konfrontacje Kapel Dudziarskich

na zdjęciu dudy, instrument wielkopolski

W dniach 14-15 maja 2022 r. odbyła się jubileuszowa 20. edycja Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich organizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

W ciągu dwóch dni w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbyły się warsztaty dla młodych muzyków, otwarte seminarium, a także konkurs dla budowniczych dud i kozłów. Podczas spotkań muzycy brali czynny udział w prelekcjach wybitnych postaci świata etnograficznego Wielkopolski. Młodzi adepci sztuki ludowej, mogli zapoznać się z dotychczas nieodkrytą wiedzą dotyczącą muzyki dudziarskiej w postaci nagrań, fotografii oraz wywiadów. Ciekawostką było wystąpienie poruszające metody wytwarzania i przędzenia tkanin w dawnych, wiejskich zakładach tkackich.

Podczas niedzielnego konkursu przygotowane przez siebie dudy wielkopolskie typu rawickiego zaprezentował Fryderyk Jankowski, uczeń Kuźni Tradycji. Oryginalność wykonania oraz wspaniała gra instrumentu została wyraźnie doceniona przez tegoroczne jury. Na zakończenie imprezy na schodach Opery w Poznaniu odbył się koncert kapel dudziarskich, koźlarskich i solistów. W tym roku zaprezentowali się członkowie kapeli dudziarskiej Kuźni Tradycji Fryderyk Jankowski (dudy wielkopolskie) oraz jego mistrz Piotr Górecki (dudy wielkopolskie) Do udziału w wydarzeniu zaproszone zostały wybrane kapele i soliści, ponad pięćdziesięciu  muzyków głównie z Wielkopolski.

Główną ideą poznańskich Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich jest ochrona tradycji dudziarskich i koźlarskich, które zostały niedawno wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 2017 roku.

PZ

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: