15 / 04 / 23

Sukces Fryderyka Jankowskiego

Fryderyk Jankowski, utalentowany muzyk z Jarocina, od najmłodszych lat związany jest z kulturą ludową i folklorem. Jego pasja do muzyki ludowej, opartej na tradycyjnych zabawach dziecięcych, zaczęła się już w wieku pięciu lat. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na akordeonie, a później ukończył sześcioletni cykl nauki gry na pianinie.

Jego talenty muzyczne zostały wielokrotnie nagrodzone na festiwalach i konkursach. Reprezentując Zespół Folklorystyczny “Snutki”, zdobył trzecie miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Żegocinie w 2017 roku, w 2018 roku otrzymał wyróżnienie dla najlepszego instrumentalisty, a w 2019 roku zajął drugie miejsce. Do jego najważniejszych osiągnięć należy zdobycie pierwszego miejsca w kategorii “dużymały” podczas 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, pierwszych miejsc w XL Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu oraz pierwszych miejsc w Konkursie Tradycyjnej Muzyki Dudziarskiej podczas Festiwalu Kultury Ludowej “Ignysiowy Laur” w Nietążkowie.

Od 2019 roku Fryderyk kontynuuje swoją muzyczną podróż, ucząc się gry na dudach w szkółce dudziarskiej, pod okiem Piotra Góreckiego w “Kuźni Tradycji”, działającej przy Zespole Folklorystycznym “Wielkopolanie”. Jest również członkiem Zespołu Folklorystycznego “Snutki”, w którym, gra i tańczy 😉

Fryderyk Jankowski nie tylko doskonali swoje umiejętności muzyczne, ale również tworzy instrumenty. Do jego osiągnięć należy stworzenie dud typu bukowsko-kościańskiego, rawicko-gostyńskiego oraz jarocińsko-krotoszyńskiego.

Jego debiut w VI OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA BUDOWĘ LUDOWYCH INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH okazał się niezwykle udany. Przygotowane przez niego dudy wielkopolskie typu jarocińsko-krotoszyńskiego zostały nagrodzone pierwszą nagrodą w kategorii “Ludowe instrumenty muzyczne”, ufundowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Fryderyk Jankowski jest zdecydowanie oddany promowaniu i zachowaniu dziedzictwa ludowego poprzez swoje działania artystyczne i zaangażowanie w warsztaty dudziarskie. Jego pasja, umiejętności i zaangażowanie stanowią inspirację dla młodych adeptów tradycyjnej muzyki ludowej, którzy podziwiają i podążają za jego przykładem.

PZ

(poniższe zdjęcia autorstwa: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu oraz Fryderyka Jankowskiego)

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: