06 / 05 / 23

Paweł Zawadzki działając w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodoweg podjął się projektu budowy regionalnych instrumentów ludowych, znanych jako “serby”. Celem tego przedsięwzięcia jest nie tylko zachowanie dziedzictwa muzycznego regionu, ale także przekazanie go kolejnym pokoleniom.

Początkowy etap prac Zawadzkiego obejmował dogłębne badania terenowe i literaturowe. Podczas tych badań, muzyk odwiedził muzeum serbów łużyckich w Budziszynie, będącego jednym z ważnych punktów na mapie tradycji ludowej. Przez kilka miesięcy Zawadzki zgłębiał tajniki wytwarzania instrumentów ludowych oraz przeprowadzał badania, które miały na celu zdobycie szerokiej gamy informacji na temat metod ich produkcji.

Po zakończeniu intensywnego okresu badań terenowych i literaturowych, muzyk przystąpił do praktycznej fazy projektu, rozpoczynając prace w warsztacie. Posługując się zgromadzoną wiedzą, Zawadzki zamierza skonstruować autentyczne serby, odwzorowujące tradycyjne wzorce z Wielkopolski. W ten sposób, poprzez połączenie teorii i praktyki, projekt nabiera realnych kształtów, przywracając do życia dźwięki i formy muzyczne, które zaczęły zanikać w zgiełku współczesności.

Paweł Zawadzki nie tylko angażuje się w odtwarzanie instrumentów, ale również zdobywa nowych zwolenników dla wielkopolskich tradycji muzycznych. Jego prace obejmują nie tylko aspekt muzyki ludowej, ale także szerszą koncepcję dziedzictwa kulturowego, co sprawia, że projekt “Serby” staje się nieocenionym wkładem w kultywowanie regionalnej tożsamości.

Dzięki determinacji i pasji Pawła Zawadzkiego, dziedzictwo muzyczne Wielkopolski zyskuje nowe życie, a tradycje serbów stają się źródłem inspiracji i dumy dla społeczności lokalnej. Jego praca stanowi istotny krok w kierunku zachowania i rozwoju kulturowego bogactwa regionu, zapisując się jako ważny rozdział w historii wielkopolskiej muzyki ludowej.

 

PZ

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: