09 / 06 / 18

ROSJA 2018

Pod koniec maja 2018 roku Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” udał się w swoją 112 podróż artystyczną, tym razem do Rosji. Tancerze i muzycy zespołu na zaproszenie Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej reprezentowali kulturę polską na Międzynarodowym Festiwalu folkloru, sztuki i rękodzieła „Sadko” w Nowogrodzie Wielkim.

Sadko to fikcyjna postać fikcyjna, kupiec, a zarazem znakomity gęślarz.

Jego muzyka spodobała się Królowi Morskiemu, który pomógł mu wygrać zakład z mieszkańcami Nowogradu o to, że w jeziorze Ilmień żyje ryba o złotych piórach. Za wygrane pieniądze Sadko odbył morską podróż handlową na czele trzydziestu okrętów. W drodze powrotnej jednak stał się ofiarą wyrzuconą za burtę, dla króla morskiego. Na dnie morza Sadko odnalazł siedzibę króla i poślubił jedną z jego córek. Historia ta wielokrotnie ukazywana była przez zespoły rosyjskie na scenach festiwalowych

Oprócz zespołu z Polski na Festiwalu uczestniczyły również zespoły z Bułgarii, Gruzji, Estonii, Białorusi oraz z  Rosji. To było prawdziwe święto folkloru. Przez czterech dni festiwalu zespoły prezentowały swój rodzimy folklor dla wielotysięcznej publiczności podczas 8 koncertów pełnospektaklowych oraz 2 parad ulicznych.

Organizatorzy festiwalu: Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej, Nowogrodzki Urząd Wojewódzki wydział kultury, Dom Sztuki Ludowej w Wielkim Nowogrodzie zadbali aby uczestnicy festiwalu zapoznali się również z kulturą i sztuką rosyjską. Wszyscy tancerze i muzycy zespołów mieli możliwość zobaczyć, a wręcz „dotknąć” rosyjską kulturę i sztukę czasów minionych. Ponad trzystu artystów z całego świata miało okazję uczestniczyć w warsztatach rękodzieła, zwiedzić wystawę sztuki i kultury rosyjskiej, uczyć się rosyjskich tańców i zabaw wraz z autentycznym zespołem folklorystycznym „Kruowina” z Wielkiego Nowegogrodu. 

Folklor wielkopolski z okolic Krobi i Domachowa oraz tańce innych regionów Polski rosyjska publiczność mogła podziwiać nie tylko w Wielkim Nowogradzie.  Podczas trwania festiwalu zespoły zaprezentowały się również w Nawołoku, małej wsi, w której oprócz koncertu odbył się „Korowód Tradycji”, w którym to udział wzięły nie tylko zaproszone zespoły ale również oficjalne delegacje i przedstawiciele Władz z Burmistrzem i Gubernatorem Wielkiego Nowegogrodu na czele.

Folklor polski prezentowany przez „Wielkopolan” niezwykle spodobał się rosyjskiej publiczności, słowa uznania dla zespołu padały nie tylko ze strony organizatorów ale także od licznie zgromadzonej podczas wszystkich koncertów publiczności.

Rosja to 60 państwo świata, które w swojej historii odwiedził Zespół folklorystyczny „Wielkopolanie”. Kraj, który dzięki poznańskim artystom poznał wielkopolską kulturę, wielkopolski strój i tradycje ale i nie tylko. „Wielkopolanie” pokazali również tańce i zwyczaje Ziemi Spiskiej, Krakowiaków Wschodnich, a także tańce narodowe.

 

PK.     

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: