08 / 11 / 17

KOREA 2017

Od 21 – 28 października Zespół  Folklorystyczny „Wielkopolanie” na zaproszenie Gubernatora regionu Chungnam-do, Heo Sunguk, udał się do Korei aby wziąć udział w obchodach 15-lecia współpracy pomiędzy regionami Chungnam-do i Wielkopolską. Przygotowania do wyjazdu trwały ponad dwa miesiące, a w programie koncertowym znalazł się w szczególności folklor taneczno-muzyczny Wielkopolski: „Podkoziołek Poznański” – tańce i zabawy Bambrów Poznańskich oraz mieszkańców dawnych wsi miasta Poznania, „Idziem sobie po rożnie” chodzenie maszkar z okolic Dąbrówki Wielkopolskiej, „U Biskupian w gościńcu” folklor taneczno –muzyczny z okolic Krobi i Domachowa, a także na prośbę organizatorów poznańscy artyści zatańczyli krakowiaka narodowego.

W ramach obchodów współpracy Wielkopolanie, podczas trzech koncertów odbywających się w Gyeryong, Cheonan i Naepo zaprezentowali licznie zgromadzonej widowni oprócz folkloru tanecznego, także charakterystyczne instrumenty swojego regionu: dudy, skrzypce podwiązane, kozła weselnego, klarnet es oraz mazanki. Instrumenty te spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem zarówno widowni jak i muzyków Chungnam Kukakgwanhyunakdan (Chungnam traditional orchestra). To właśnie z tymi muzykami kapela „Wielkopolan” wykonywała muzykę do krakowiaka narodowego wykonywanego przez poznańskich tancerzy. Było to niezwykłe wydarzenie i brzmienie muzyki do polskiego tańca narodowego wykonywanego przez 49 muzyków na charakterystycznych koreańskich instrumentach min. na gayageum, geomungo, piri, taepyeongso, daegeum i wielu innych.

Kolejnym wspólnym programem artystycznym wykonywanym przez artystów obu państw był udział tancerek koreańskich w tańcach i śpiewach z okolic Dąbrówki Wielkopolskiej. Po zaprezentowaniu tańca z kwiatami koreańskie tancerki, wykonały wraz z mężczyznami „Wielkopolan” Szmyta tradycyjny taniec wielkopolskich przy dźwiękach kapeli składającej się z: kozła weselnego, klarnetu es oraz skrzypiec. Ta część programu spotykała się z niezwykłym aplauzem widowni.   

Kolejnym wspólnym punktem programu artystycznego koncertów była finałowa piosenka koreańska Arirang, śpiewana przez „Wielkopolan” do muzyki wykonywanej przez polskich i koreańskich muzyków pod batutą  dyrygenta Jeon Jaecheol.

Na ostatnim koncercie w mieście Naepo na widowni zasiadły delegacje obu współpracujących regionów. Wielkopolskę reprezentowali: Wojciech Jankowiak – wicemarszałek województwa wielkopolskiego, prof. dr hab. Tadeusz Wallas – prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Anna Markiewicz – dyrektor biuro współpracy międzynarodowej urzędu marszałkowskiego, Marek Bryl – dyrektor wielkopolskiego biura planowania przestrzennego oraz Paweł Adam – Asystent Wicemarszałka Województwa Wielkolskiego. Region Chungnam-do reprezentował Heo Sunguk – zastępca gubernatora, Jo Yung Cheon- dyplomata, Jang Sunhee, Choi Myoungkyu – dyrektor ds. kontaktów międzynarodowych, Kim Youngbum – starszy specjalista działu ekonomicznego, Lee Changgue – starszy specjalista departamentu kultury oraz Lee Dongsun – dyrektor ds. biznesu.

Program pobytu tancerzy i muzyków w Korei w ramach obchodów 15-lecia współpracy obu regionów, to nie tylko koncerty. Organizatorzy zadbali aby poznańscy artyści mogli poznać gospodarkę, tradycje i kulturę Chungnam-do. „Wielkopolanie” odwiedzili strefę militarną oraz centrum dowodzenia sił powietrznych, lądowych i marynarki wojennej Korei Południowej, zwiedzili świątynię Magok, miasto Buyeo, a w nim muzeum znajdujące się w pałacu dynastii Baekje, a także odwiedzili Independence Hall of Korea czyli miejsce poświęcone odzyskaniu niepodległości po wojnie z Japonią w 1945.

Wielkopolscy artyści zostali również zaproszeni na liczne spotkania z przedstawicielami Władz miast i regionu, na których to rozmawiali o tradycjach, zwyczajach czy obyczajach kulturalnych obu państw.

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” bardzo spodobał się nie tylko koreańskiej publiczności ale także organizatorom wyjazdu, którzy zapowiedzieli, że to nie koniec wspólnych koncertów „Wielkopolan” z orkiestrą Chungnam Kukakgwanhyunakdan (Chungnam traditional orchestra). Przedstawiciele Władz oraz Dyrekcja Orkiestry planują zorganizować więcej wspólnych koncertów na terenie Korei oraz Polski aby pokazać piękno kultur i tradycji obu narodów.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: