23 / 10 / 06

CHINY 2006

VIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki i V Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny trwa od 15 do 22 października 2006 r. i jest największym festiwalem organizowanym w Azji. Przy festiwalu pracuje ok. 1000 osób i wszyscy jak podają Organizatorzy udzielają się społecznie.
Pierwszego dnia zespół uczestniczył w koncercie przyjaźni w Centrum Tańca w Szanghaju. W budynku Centrum Tańca „Wielkopolan” powitały zespoły z tutejszego miasta, prezentujące nie tylko tańce ludowe swojego kraju, ale również polscy artyści mogli zobaczyć i poznać umiejętności malutkich dzieci z przedszkola artystycznego oraz zapoznać się z sztuką ludową Chin. Twórcy ludowi na oczach przybyłych gości wycinali z papieru, tworzyli kwiatki z materiałów, przedstawiali sztukę ludową oparta na koralach. W prezencie każdy z tancerzy zespołu otrzymał malutki upominek. Wielkopolanie zaprezentowali – prezentowane na całe Chiny tańce i przyśpiewki Zachodniej Wielkopolski oraz Beskidu Śląskiego.   Następnego dnia to dzień wielkiej ceremonii otwarcie festiwalu. Uroczystość na skalę Mistrzostw Świata organizowana była w Parku Przyjaźni w Szanghaju. Na wielkiej scenie położonej na wodzie zaprezentowało się 18 zespołów z całego świata, a wystąpiły grupy z Kanady, Kostaryki, Niemiec, Grecji, Indii, Włoch, Korei, Meksyku, Nowej Zelandii, Nigerii Rosji, Szkocji, Słowacji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Wenezueli, Chin i reprezentant Polski „Wielkopolanie”.
Ponad dwa tysiące zaproszonych gości zasiadło na specjalnie przygotowanych na tą uroczystość ważnych gości. Podczas koncertu na scenie wystąpiło 1200 chińskich artystów oraz 450 zagranicznych. Po uroczystym prowadzeniu na scenę flag państwowych, logotypów zespołów i flag festiwalowych w świetle jupiterów i sztucznych ogni zaprezentowały się chińskie zespoły artystyczne przedstawiając spektakl porównywalny z  otwarciem Mistrzostw Świata. Na scenie pojawiły się największy gwiazdy chińskiej sceny. Uroczystego otwarcia festiwalu  dokonał Naczelny Dyrektor Komitetu Organizacyjnego VIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki i jednocześnie zastępca Burmistrza Szanghaju Mr. Yang XiaoDu. Każdy zespół miał zaprezentować 2 minuty programu artystycznego. „Wielkopolanie” zaprezentowali Legendę o Lajkoniku Zwierzynieckim. Zaraz po występie tancerze nie mieli czasu na odpoczynek. Udali się na kolejny koncert, tym razem na ogromny stadion w jednej z dzielnic Szanghaju, gdzie zostali w szczególny sposób powitani przez jej mieszkańców. Witały ich dzieci z kwitami oraz tancerki grające na tradycyjnych bębnach. Wielotysięczna publiczność mogła obejrzeć tańce Krakowiaków Wschodnich oraz Krakowiaka Narodowego, a „Wielkopolanie” otrzymali z rąk Głównego Sekretarza dzielnicy Miao Xiang Town tradycję chińską grafikę. Wieczorem zespół obchodził ostatni dzień miesiąca miodowego naszej pary zespołowej Alicji i Michała Wawrzynków, którzy to po zaręczynach we Francji miesiąc temu przy całym zespole wypowiedzieli uroczysta przysięgę małżeńską. Kolejny dzień to spotkanie z najmłodszymi mieszkańcami Szanghaju w Artystycznym Przedszkolu Qi Sehua. Spotkanie rozpoczęło się od powitania przez przedszkolaków zaraz po tym jak tancerze wysiedli z autokaru. Najmłodsi, po krótkim przedstawieniu wręczyli „Wielkopolanom” kwiaty i każde dziecko oprowadzało tancerza po swoim przedszkolu. Następnie  rozpoczęła się część oficjalna. Zespół miał okazje zobaczyć gimnastyczne i artystyczne popisy maluchów.
Na zakończenie ku zaskoczeniu „Wielkopolan”, dzieci przedstawiły układ choreograficzny do piosenki „Szła dzieweczka do laseczka”, a następnie wspólny taniec. Zespół zaprezentował tańce z okolic Dąbrówki Wielkopolskiej, dzieci miały okazje posłuchać i dotknąć kozła weselnego, a także zobaczyć tańce Beskidu Śląskiego. Dla wszystkich było to niezapomniane przeżycie. Koncert wieczorny odbył się w teatrze w dzielnicy Yue Wen. Kilka tysięcy osób oklaskiwało tancerzy wykonujących kujawiak z oberkiem oraz tańce szamotulskie. 18 października „Wielkopolanie” zaprezentowali się w koncercie dla studentów w miasteczku uniwersyteckim. Uniwersytet szanghajski w dzielnicy Baoshan to jedna z największych i najlepszych uczelni w Chinach. Wraz z zespołami Meksyku, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Chin „Wielkopolan” oklaskiwał kilka tysięcy studentów. W czwartek (19.10) zespół rozpoczął koncerty wcześnie rano. W centrum Szanghaju na Nan jing Road mall wśród drapaczy chmur „Wielkopolanie” zaprezentowali oprócz tańców wielkopolskich tańce narodowe i innych regionów. Koncert dla zgromadzonych wyświetlany był na dwóch gigantycznych telebimach. Wieczorny koncert w Yangxing square był niezwykłym zaskoczeniem dla tancerzy zespołu. Dla ponad sześciu tysięcy osób zgromadzonych przed specjalnie zbudowaną sceną, którą ustawiono na głównej arterii miasta zamkniętej na tę okazję, zaprezentowało się dziewięć grup – uczestników festiwalu. 20 października Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” wyjechał do wioski Gu Cun, gdzie goszczony był przez mieszkańców w ich tradycyjnych domach. „Wielkopolanie” mieli możliwość poznać warunki mieszkalne, kulturę oraz tradycyjną kuchnię chińską. W pięcioosobowych grupach „Wielkopolanie” mieli okazję poznać tradycyjne potrawy, a skosztowali między innymi: lunchu (rodzaj trzciny cukrowej, hundun i tangyuan (kluski robione przez tancerzy) yuwan (rodzaj naszych pyz) jinzhengu i jaobai (warzywa rosnące w rzece), xia (małe krewetki z rzeki), duobao (ryba z głębi morza) i yuwantang (kulki rybne w zupie) oraz wiele wiele innych potraw. Tancerze mieli okazję zatańczyć z mieszkańcami, niektórzy zaśpiewać, a jeszcze inni oczyścić z chwastów przydomowe pola. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali pamiątkowe upominki. Jeszcze wymiana adresów, i czas na koncert. Wieczorem zespół wyjechał do teatru feng Xian district. Na ogromnej scenie dla ok. 2000 osób Wielkopolanie zaprezentowali to co im najbliższe czyli tańce i przyśpiewki wielkopolskie. Wiwaty, koza, bernardyn czy polka węgierka tańczone przy muzyce kozła weselnego niezmiernie podobały się zgromadzonej publiczności. Po nich na scenie pojawiły się tańce i śpiewy Beskidy Śląskiego. Popisy męskie oczarowały publiczność i brawom nie było końca. 21 pażdziernika zespół wjechał, na upragnione przez wszystkich tancerzy, zakupy do  Yuyuan.
Wszyscy kupowali dla swoich najbliższych, a umiejętność targowania pozwoliła tancerzom zaoszczędzić astronomiczne kwoty. Wieczorem odbył się koncert na nanjing road mall. Dla ok. 2000 osób Wielkopolanie przy dźwiękach kozła weselnego zatańczli wiwaty, najbardziej charakterystyczne tańce naszego regionu. 22 października odbyła się jak zwykle w wielkim stylu Ceremonia zamknięcia Festiwalu. W nowoczesnym Centrum Konferencyjnym w Lan Hu w obecności Władz Państwowych Pani Carmen D. Padilla Prezydent Festiwalu uroczyście zamknęła festiwal. Przy dźwiękach orkiestry wręczono wszystkim pamiątkowe statuetki. Po prezentacjach chińskich artystów wszystkie gupy zaproszono na wspólny posiłek połączony w prezentacją zespołów. Na zakończenie odbyła się współna impreza przy ludowej muzyce wszystkich państw. V Międzynarodowy Festiwal w Szanghaju to na prawdę wielkie wydarzenie. Jak mówią członkowie zespołu “bardzo cieszymy się, że mogliśmy tu być i poznać kulturę innego kraju, a także móc zaprezentować to co naszemu sercu najbliższe, kulturę ludową – część kulury narodowej.”

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: