Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

„Wielkopolanie” zdobyli Mistrzostwo Polski

na zdjęciu para tancerzy ubrana w stroje wizytowe

Tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” już od kilkunastu lat biorą udział w Ogólnopolskich Turniejach Tańców Polskich odbywających się w całej Polsce.

Poza regularnymi próbami Zespołu spotykają się na sali treningowej i pod okiem instruktora Jana Galasińskiego podnoszą swoje umiejętności taneczne, ćwiczą nowe kombinacje i kroki aby jak najlepiej się zaprezentować i konkurować z parami z całej Polski.

W ciągu wielu lat zmagań „Wielkopolanie” stali się ważnym punktem na mapie ośrodków prezentujących Polskie Tańce Narodowe i zawsze pokazuje wysoki poziom artystyczny, który owocuje czołowymi miejscami na wydarzeniach organizowanych w całej Polsce.

Głównym celem realizacji turniejów, organizowanych pod egidą Polskiej Sekcji CIOFF ( Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) jest popularyzacja polskich tańców narodowych zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Dzięki aktywnemu uczestnictwu, coraz to większej grupy tancerzy, w turniejach tańców polskich, polskie dziedzictwo taneczne udaje się ocalić od zapomnienia, a także wpłynąć na jego dalszy rozwój. Organizacja tych imprez w formule konkursu, na których pary taneczne prezentują swoje umiejętności w tańcach polskich znalazła akceptację wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, o czym świadczy ich liczny udział w dotychczas organizowanych konkursach. Pary w różnych kategoriach wiekowych na parkietach całej Polski prezentują krakowiaka, kujawiaka, poloneza, mazura i polkę.

W 2021 roku reprezentację „Wielkopolan” tej formy popularyzacji tańców polskich tworzy 9 par, które promują Wielkopolskę w całej Polsce: Maksymilian Krobski i Zofia Dykier (kat. IVB), Bartłomiej Spirka i Zofia Kulka (kat. IVB), Aleksander Kamiński i Oliwia Czaińska (kat. IVB), Filip Laskowski i Maja Murmiłło (kat.VB), Hubert Gramse i Nicol Krzyżanek (kat. VIA), Daniel Powroziewicz i Oliwia Lorenz (kat. VIA), Mikołaj Szymański i Adrianna Zalewska (kat. VIA), Szymon Obolewicz i Agata Pospiech (kat. VIA) oraz Stanisław Haraś i Diana Haraś (kat. VIIA)

            W dniach 17-19 września swój kunszt artystyczny zaprezentowali „Wielkopolanie” na największym święcie tańca, Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich w Wieliszewie. Ponad sto par w różnych kategoriach wiekowych rywalizowało na parkiecie tańcząc: krakowiaka, kujawiaka, oberka, mazura, a najmłodsze kategorie także polkę. Rywalizacje par, wśród dopingu, radości ale i wzajemnego szacunkiem oceniała Komisja sędziowska składająca się z ekspertów z całej Polski.

            Po dwóch dniach rywalizacji ogłoszono wyniki, które uklasyfikowały pary „Wielkopolan” na zaszczytnych miejscach, a wśród nich Mistrzów Polski w kategorii IV Bartłomieja Spirkę i Zofię Kulkę.

Zofia i Bartłomiej rozpoczęli swoją karierę taneczno-muzyczną w Dziecięcym Zespole Folklorystycznym „Cepelia-Poznań” gdzie pod auspicjami Jadwigi Banaś przez dziewięć lat koncertowali na scenach całego świata, ukazując piękno kultury regionalnej i narodowej. W tym też zespole rozpoczęli udziały w Turniejach Tańców Polskich zajmując zawsze czołowe miejsca. Od 2019 roku swoją karierę kontynuują w grupie dorosłej Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. To w tym zespole oprócz działalności koncertowej i edukacyjnej rozwijają swoje pasje w zakresie tańców polskich w formie towarzyskiej. Pod okiem Jana Galasińskiego doskonalą swoje umiejętności w zakresie wyrazu artystycznego, a także kroków i figur tańców narodowych. Ciężka praca na salach treningowych przynosi im liczne nagrody na turniejach ogólnopolskich. W tym roku w Wieliszewie otrzymali najwyższą nagrodę tytuł Mistrza Polski w kategorii IV.

PK