Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wielkopolanie i "Folknij się"

Grupa młodych ludzi pozujących w białych koszulkach z napisem

W miesiącu styczniu z inicjatywy młodych tancerzy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” powstał niedochodowy projekt społeczny „Folknij Się”, który ma na celu promowanie wiedzy o polskim folklorze wśród młodzieży. Powstał on w ramach olimpiady edukacyjnej i został stworzony na platformie "Zwolnieni z teorii".  

Jego pomysłodawcami i twórcami jest grupa ośmiorga uczniów różnych poznańskich liceów, których zdaniem warto zachęcić polską młodzież do zaangażowania się w działalność artystyczną połączoną z krzewieniem wiedzy o naszych polskich tradycjach muzycznych, wokalnych i tanecznych.  Kilkoro z nas jest członkami Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie, reszta chce pokazać młodzieży jak ciekawy jest świat barwnych strojów ludowych i tradycji muzyczno-tanecznych.

Jak mówią młodzi artyści; „w dzisiejszym świecie bardzo popularnymi tańcami są na przykład hip-hop i taniec nowoczesny. My uważamy, że warto jest zwrócić uwagę na inne tańce, takie jak polskie tańce narodowe!”.

Podczas koncertów edukacyjnych, które prowadzą w wielkopolskich szkołach  prezentują krakowiaka, kujawiaka, oberka, mazura i poloneza, ich charakterystyczne kroki i figury, opowiadając o historii tych polskich tańców, a także strojach, w których je przedstawiają. Na zakończenie każdej audycji beneficjenci mają okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas konkursu, a dla najlepszych przewidziane są nagrody ufundowane przez sponsorów. 

Wykonawcy koncertów mówią, że „ich audycje to świetna okazja do dowiedzenia się czym tak naprawdę jest polski folklor, uświadomienia sobie, że wiąże się on z super zabawą i poznawaniem ciekawych ludzi…”

                                 ARz