Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wieczór wróżb 2019

Na zdjęciu dwóch męzczyzn i trzy kobiety. Ubrani w stroje wojskowe, salutują do obiektywu.

Andrzejki, wieczór wróżb przypadający w wigilię świętego Andrzeja, są okazją organizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Kiedyś wróżby andrzejkowe miały charakter matrymonialny i były przeznaczone wyłącznie dla panien. Odpowiednikiem tego święta dla kawalerów były Katarzynki. Wróżby odprawiano  indywidualnie w celu zachowania tajemnicy, a z czasem przybrały one formę zbiorową. W obecnych czasach, zarówno Andrzejki jak i Katarzynki stały się formą zabawy zarówno dla dziewcząt jak i chłopców.

Andrzejki kończą zwykły okres w kalendarzu liturgicznym, a pierwsza niedziela po tym święcie jest pierwszą niedzielą adwentu, a więc czasu zakazanych zabaw i te tradycje podtrzymuje Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” organizując co roku wieczór wróżb, który spędzają w gronie swoich znajomych i przyjaciół. Ten jedyny wyjątkowy wieczór ma magiczną moc i właśnie w nią wprowadziła swoich gości Rada „Wielkopolan” podczas tegorocznego spotkania zatytułowanego „Manewry wojskowe”. Na spotkanie przybyli goście przebrani za żołnierzy z wielu epok ale także sanitariusze i sanitariuszki.

Dla gości spotkania andrzejkowego, poznańscy artyści przygotowali nie tylko liczne wyrocznie ale także konkursy, w których wszyscy wykazać się mogli sprawności fizyczną oraz wiedzą medyczną niezbędną do pierwszej pomocy czy reanimacji. Dla najlepszych przygotowane były drobne upominki.

W tym roku w konkursie na najlepszy strój, wybieranym przez tancerzy „Wielkopolan” zwycięzcą została Pani przebrana za kulę armatnią oraz Pan w mundurze z epoki Księstwa Warszawskiego.

Wróżbom, konkursom i zabawie nie było końca.  

                                                                                                                                 PK