Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

The Portrait Masters

na zdjęciu 10 młodych osób ubranych w stroje regionalne

W miesiącu lutym 2022 roku tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” uczestniczyli w sesji zdjęciowej do światowego konkursu The Portrait Masters „Cultures of the world”. Zaproszeni do współpracy przez jedyną w Polsce akredytowaną fotografkę Annę Węcel poznańscy artyści ukazywali piękno polskiego stroju tradycyjnego w trzech odsłonach. Pierwsza to zdjęcie grupowe, na którym pokazano 5 par z różnych regionów Polski: Krakowiaków, Łowiczan, Ślązaków, Poznaniaków i polską szlachtę. Zdjęcie to miało za zadanie ukazać bogactwo i różnorodność polskiej kultury ludowej, która jest częścią kultury narodowej. Kolejny pomysł to fotografia pokoleniowa, tu wygrał lokalny patriotyzm i pokazano pokoleniową rodzinę Bambrów Poznańskich. Ostatni pomysł wiązał się z ukazaniem tancerzy ubranych w stroje regionalne w ruchu. Na zdjęciu tym zaprezentowana została kultura Beskidu Śląskiego zarówno w stroju jak i w tańcu, w tym niesamowitych popisów męskich.

Ponad 20 tancerzy i tancerek przez trzy dni w studio Anny Węcel prezentowało polskie stroje wraz z wszystkimi dodatkami przygotowanymi przez kierownika zespołu Piotra Kulkę. Stroje te, to prawdziwe dzieła sztuki odtworzone 1:1 z niezwykła precyzją i starannością na przestrzeni wielu lat działalności „Wielkopolan”.

Ogłoszenie wyników odbyło się online, na żywo w Los Angeles 15.03.2022 roku Tego dnia poznano oceny najlepszych sędziów portretowych z całego świata, którzy spośród nadesłanych 6800 zdjęć z całego świata przyznali wszystkim zdjęciom Anny Węcel z udziałem „Wielkopolan” nagrody:

- 2 brązy ze srebrem - " a high professional standard of technique and communication and are called ‘Bronze with Distinction"

- 3 brązowe medale - "Bronze images demonstrate a professional standard of work."

Kierownictw zespołu serdecznie dziękuje Pani Annie Węcel za zaproszenie do współpracy.

                                                                                                                             PK