05 / 09 / 18

ŚWIĘTO CHLEBA 2018

Jak co roku, tak i w tym, Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” brał udział w tegorocznych świętach plonów. 25 sierpnia uczestniczył w Dożynkach Gminnych w Skokach, 26 sierpnia w Dożynkach Powiatowo-Gminnych w Międzychodzie oraz 02 września w 40 Targach Michałowskich, Dożynkach Gminnych w Mieścisku. Ludowe święta połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych poprzedziły barwne korowody w których na czele wieziono wieńce dożynkowe. Wieńce dożynkowe miewały zwykle kształt wielkiej korony lub koła, uosabiały wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Za nimi postępowały orszaki gospodarzy, starostów dożynkowych i zaproszonych gości. Wieńce niesiono do poświęcenia do kościołów, w których to odbywały się uroczyste Msze święte.

W klimat obrzędów dożynkowych wprowadził licznie zgromadzonych uczestników dożynek Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”. „Plon niesiemy, plon…” śpiewali tancerze ubrani w tradycyjne wielkopolskie stroje z okolic: Krobi i Domochowa oraz Szamotuł czy mieszkańców dawnych wsi miasta Poznania. Ponad czterdziestu wykonawców przybliżyło licznie zgromadzonej publiczności wielkopolskie tradycje i zwyczaje letnio-jesienne. Na scenie wraz z „Wielkopolanami” mieli okazję również zatańczyć wszyscy starostowie, którzy następnie zgodnie z tradycją przekazywali tegoroczny bochen chleba burmistrzom, wójtom czy starostom. To oni wychodzili do zgromadzonych ludzi, biesiadników, dzieląc się otrzymanym chlebem (zwyczaj ten wprowadzono w latach 80-tych).

Po uroczystych obrzędach Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentował się podczas godzinnego koncertu prezentując tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski. Oprócz rodzimego, wielkopolskiego folkloru „Wielkopolanie” ukazali tańce i przyśpiewki rozbarsko-bytomskie, rzeszowskie, przeworskie, spiskie oraz kujawiaka z oberkiem. Barwa kolorów na scenie, dynamika i żywiołowość tancerzy oklaskiwana była przez licznie zgromadzoną widownię.

                                                                                                                                                  PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: