07 / 12 / 18

SPIRALA CZASU

          30 listopada w Auli Artis odbył się koncert „Spirala czasu” z okazji jubileuszu 30-lecia Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań”.

          30 lat temu z inicjatywy ś.p. Henryka Manieckiego powstała dziecięca grupa obecnego Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, której do dnia dzisiejszego wychowankowie zasilają szeregi zespołu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

          Obecnie w Dziecięcym Zespole Folklorystycznym “Cepelia-Poznań” tańczy około 80 dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów z Poznania i okolic pracując w trzech grupach wiekowych. Wychowankowie uczą się tańca, śpiewu oraz gry na instrumentach ludowych takich jak okaryny i flety proste. Celem działalności tego Zespołu jest przekazywanie dzieciom autentycznego folkloru polskiego poprzez kultywowanie polskich tradycji, zwyczajów, obrzędów i obyczajów. Swoje umiejętności mali Cepeliowcy prezentują na występach w Polsce i poza jej granicami, ukazując piękno dziecięcego folkloru m.in w Maroko, Francji, Indiach i wielu, wielu innych państwach świata.

         W koncercie jubileuszowym młodzi artyści zaprezentowali zabawy i tańce z regionu szamotulskiego, Kujaw, Warmii, Żywca, Cieszyna oraz krakowiaka narodowego.

           Zgodnie z tematem koncertu jego twórcy zaprezentowali również grupy starsze czyli artystów Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” oraz jego grupę tancerzy starszych.     W ich programie znalazły się: zwyczaj chodzenia maszkar z okolic Dąbrówki Wielkopolskiej, Lajkonik Zwierzyniecki oraz tańce i śpiewy z okolic Krzczonowa. Wspólnie zaś z młodszymi kolegami i koleżankami zaprezentowali swoje umiejętności w etiudach tanecznych zatytułowanych „Lustro”, „Na hali” oraz w prezentacjach muzycznych grając na tradycyjnych instrumentach wielkopolskich: sierszenkach i mazankach.

           Wszystkich Tancerzy i Muzyków nagrodzono gromkimi brawami i owacjami na stojąco.

                                                                                                                                                          PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: