Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

OKRĄGŁY STÓŁ

25 kwietnia 2019 roku na zaproszenia Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, z okazji 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej,  zorganizowany został OKRĄGŁY STÓŁ EUROPEJSKI - JUBILEUSZOWE SPOTKANIE EUROPEJSKICH REGIONÓW PARTNERSKICH WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO, pn. „Europa jutra – jak efektywnie reagować na wyzwania współczesnej Europy po roku 2020”.

         Gościem honorowym spotkania, który wygłosił wystąpienie na temat „Społeczno-ekonomicznych aspektów członkostwa Polski w UE. W jakim miejscu znajduje się Europa?” – była pierwsza polska komisarz Unijna, Posłanka do Parlamentu Europejskiego Pani prof. dr hab. Danuta Hübner. W spotkaniu wzięli udział szefowie unijnych regionów partnerskich Województwa Wielkopolskiego, z rumuńskiego Okręgu Sibiu oraz chorwackiej Żupanii Vukovarsko-Srijemskiej oraz ministrowie ds. europejskich z niemieckich krajów związkowych Brandenburgii, Hesji, Dolnej Saksonii, włoskiej Emilii-Romanii oraz z holenderskiej Prowincji Północna-Brabancja.

       Po południem wszyscy goście zaproszeni zostali do Narodowego Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolnego w Szreniawie gdzie zaprezentowana została im obrzędowość i tradycja wielkopolska. Dla gości z zagranicy z regionów partnerskich oraz z korpusu konsularno-dyplomatycznego wystąpił Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”. Przybywających dorożkami do Muzeum gości powitał Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz poznańscy artyści ubrani w stroje wielkopolskie oraz łowickie, zgodnie z polską tradycją: chlebem i solą oraz śpiewem. Po uroczystym rozpoczęciu i wystąpieniu Wicemarszałków Województwa Wielkopolskiego: Krzysztofa Grabowskiego oraz Wojciecha Jankowiaka, a także Dyrektora Muzeum Rolnictwa Jana Maćkowiaka, „Wielkopolanie” zaprezentowali tańce i przyśpiewki rodzimego regionu; prezentując folklor biskupiański. Nie zabrakło także wspólnego tańca i zabaw mających swoje korzenie w tradycji Wielkopolski. Uczestnicy spotkania mieli także okazję posłuchać tradycyjnych instrumentów takich jak dudy wielkopolskie i skrzypce podwiązane.    

Na oficjalnym spotkaniu zaprezentowała się także Wielkopolska Sieć Dziedzictwa Kulinarnego promując rodzime produkty regionalne.