Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

OD WIELKOPOLSKI PO TATRY

13 kwietnia 2018 roku Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprosił na koncert zatytułowany „OD WIELKOPOLSKI PO TATRY”. Podczas koncertu organizowanego w siedzibie Teatru ASZ TEATR, dzięki uprzejmości Pani Anny Szymczak program zespołu  poddany był weryfikacji przez Ekspertów Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” już od kilkudziesięciu lat współpracuje z Polską Sekcję CIOFF i co pięć lat jego program oceniają wybitni choreografowie i muzycy aby mógł on reprezentować kulturę wielkopolską i polską na festiwalach całego świata.

          W tym roku „Wielkopolanie” oceniani byli przez: Pana Janusz Chojeckiego, wybitnego choreografa, Eksperta Polskiej Sekcji CIOFF oraz Pana dr hab. Tomasza Nowaka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu warszawskiego, Eksperta Polskiej Sekcji CIOFF.

         W programie prezentowanego koncertu, dla wypełnionej po brzegi sali, Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentował „W gościńcu – zabawa Biskupian” – tańce z okolic Domachowa, Krobi i Gostynia, „Poznańki Podkoziołek” -  zwyczaj dawnych mieszkańców wsi Miasta Poznania, „Idziem sobie po rożnie” – zwyczaje zapustne z okolic Dąbrówki Wielkopolskiej, „Wezmę ja żupan” - obrazek szlachecki, „Barbara Święta o górnikach pamięta” – tańce i śpiewy Górnego Śląska, „Werbung” – ostatnia spiska zabawa chłopców idących na wojnę, „Oj siano, siano” – Krakowiacy Wschodni oraz Krakowiak narodowy z Konikiem Zwierzynieckim.

       Widzowie szczególna uwagę zwrócili na prezentacje sceniczne Wielkopolski, oparte na dawnych zwyczajach i obyczajach najbliższego ich sercu regionu. „Wielkopolanie” z wielką pieczołowitością pielęgnują i kultywują tańce i przyśpiewki wielkopolskie prezentując je w strojach, które zostały docenione nie tylko przez licznie zgromadzonych widzów ale także  przez przybyłych Ekspertów.

      Po zakończeniu odbyło się spotkanie Kierownictwa Zespołu z przybyłymi Ekspertami. Program Zespołu Folklorystycznego zarówno w choreografiach, muzyce, tańcu, śpiewie i stroju został oceniony bardzo wysoko i znowu przez 5 lat będzie mógł on ukazywać piękno tradycji ludowej na festiwalach i koncertach na całym świecie.

      Tak się stanie już 29 maja, kiedy to „Wielkopolanie” wyjadą w swoją 112 podróż artystyczną tym razem na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny do Rosji, który to właśnie odbywa się pod auspicjami CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej)    

                                                                                                          PK