Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

NOC MUZEÓW 2017

19 maj 2017 roku Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentował się podczas Nocy Muzeów w Poznaniu. Pierwsza taka noc odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Z powodu dużego zainteresowania imprezą, zaczęto organizować podobne wydarzenia w innych miastach. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym. Muzea oprócz stałych ekspozycji, oferują do zwiedzania także specjalnie przygotowane wystawy. 

Poznaniacy, w tym roku, mieli okazję odwiedzić nie tylko stałe wystawy, ale także uczestniczyć w przygotowanych specjalnie na tę noc wydarzeniach: grach miejskich i historycznych, wykładach, specjalnych wystawach oraz oglądać projekcje filmów. 

Swoje drzwi dla zwiedzających otworzyły między innymi: Muzeum Narodowe, Muzeum Bambrów Poznańskich, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Narodowe, Galeria Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Etnograficzne i wiele, wiele innych. 

 Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” podczas tegorocznej Nocy Muzeów, kolejny raz, zaprezentował się w Muzeum Etnograficznym, które nierozerwalnie związane jest z działalnością Towarzystwa Ludoznawczego, założonego w Poznaniu w 1910 roku.

Poznańscy artyści zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności tańce i przyśpiewki z okolic Jurgowa i Kacwina. W tę wyjątkowa noc „Wielkopolanie” zatańczyli również podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich, poznańskiego święta miłośników tych niezwykłych instrumentów.

Oprócz spotkania z folklorem odwiedzający Muzeum Etnograficzne mieli możliwość między innymi obejrzeć wystawę Romowie ≠ Cyganie, uczestniczyć w warsztatach „Błyszczeć w cygańską noc” czy ozdobić tzw. kieszeń cygańską – element stroju, spełniającego rolę torebki-saszetki na rekwizyty magiczne.

Noc Muzeów w Poznaniu ponownie przyciągnęła tysiące mieszkańców miasta i regionu.

Impreza, która z roku na rok ma coraz bogatszą ofertę daje możliwość nie tylko zwiedzania wystaw czy ekspozycji za darmo i za jednym zamachem, to także okazja, by poznać działalność wielu instytucji „od kuchni”.