Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

NARODOWA PULSACJA

Tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” Agata Pospiech i Szymon Obolewicz, w miesiącu marcu wzięli udział w IV Ogólnopolskim Konkursie Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich „NARODOWA PULSACJA” Józefów 2019.   

W kategorii inscenizacja taneczna rywalizował 16 prezentacji, w tym tancerze Wielkopolan, którzy ukazali swój kunszt artystyczny w prezentacji „Współistnienie”. Warto dodać, że oprócz własnej choreografii, opartej na kujawiaku i tańcu współczesnym, do wybranej przez nich samych muzyki, zadbali również o stroje, które uszyli własnoręcznie. Ich prezentacja została bardzo dobrze odebrana, za co otrzymali Nagrodę Organizatora.

Ideą wydarzenia „Narodowa Pulsacja” jest zaprezentowanie polskich tańców narodowych: poloneza, mazura, krakowiaka, kujawiaka i oberka w nowej, współczesnej odsłonie. Dowolne kompozycje odwołują się do tradycji, ale nie ograniczają się do jej prostego odtworzenia. Są nową formą tańca, która łączy tradycję z potrzebami i wymaganiami młodego pokolenia. Polskie dziedzictwo ożywa w twórczych interpretacjach choreografów oraz tancerzy, przefiltrowane przez ich wrażliwość i współczesne doświadczenia.

Konkurs odbywał się w dwóch formułach opartych na wybranych tańcach narodowych: etiudy tanecznej i inscenizacji tanecznej. Etiuda taneczna to propozycja choreograficzna dla 1 pary oparta o jednolitość techniki i formy. Inscenizacja taneczna to z kolei prezentacja artystyczna wybranego tematu, posiadającego dramaturgię, przy możliwości połączenia narodowych tańców polskich z innymi technikami tanecznymi, a także kostiumami, rekwizytami i innymi efektami scenicznymi.

    Turniej sędziowało pięciu sędziów z różnych sfer artystycznych: z ruchu tańców polskich, ale również kina, aktorstwa i tańca współczesnego.

                                                                                                                          Sz.O.